Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Do czego pasują ramki półmatowe?

02.05.2020

Niewłaściwie dobrane dekoracje są jak niepasująca do stylizacji torebka, która psuje całkowicie pierwsze wrażenie. To właśnie one stanowią o finalnym charakterze nasze pomieszczenia, dlatego nawet najmniejsze akcesorium wnętrzarskie, takie jak ramka na zdjęcia, powinno być przemyślane od początku do końca. Decydując się na ozdobę ścian ramami, musimy zmierzyć się nie tylko z wyborem stylistyki ramy i jej kolorów. Pod uwagę powinniśmy wziąć również wykończenie ramy. Nawet dwie takie same ramki, które różnić będzie jedynie wykończenie, będą dawać całkowicie inne wrażenie.

Czy wiesz, na co powinnaś zwrócić uwagę, wybierając wykończenie ramki? Dowiedz, się, do jakich wnętrz pasują ramki półmatowe!

Jakie cechy ma półmatowe wykończenie?

Półmat jest kompromisem pomiedzy matem, a połyskiem, które stanowią dwie skrajnie różne wykończenia. Skrajności te, są bardziej charakterystyczne i wyraziste, co można interpretować na plus, lecz ma to także swoje minusy. Połyskowe ramy bardzo dobrze odbijają światło i zapewniają nam efekt glamour i luksusu, lecz wszelkie uszkodzenia czy zarysowania na takich ramach są dwa razy bardziej widoczne, a odbijające się światło może być uciążliwe, jeśli mamy bardzo nasłonecznione mieszkanie. Wówczas refleksy świetlne powstające na powierzchni ramy mogą nam przeszkadzać w odbiorze zdjęcia czy obrazu. Matowe ramki są domeną minimalizmu i wnętrz nowoczesnych. W ich przypadku nie będziemy borykać się już z nieestetycznymi refleksami świetlnymi, lecz natrafimy na inne problemy. Jednym z nich jest niska antystatyczność ram w wykończeniu matowym. "Maty" musimy przecierać co najmniej 2 razy w tygodniu, gdyż każda drobinka kurzu jest na nich dwukrotnie bardziej widoczna. Co więcej, taka powierzchnia jest bardzo łatwo podatna na zarysowania i zniszczenia, choć nie będą one rzucać się aż tak w oczy jak w przypadku połysku, łatwość powstania rys na powierzchni ramy jest bardzo duża.

Idealny balans pomiędzy tymi dwoma wykończeniami stanowi półmat. Jest to najbardziej popularny wybór w Polsce i wcale nas to nie dziwi. Zebrał on wszystkie najlepsze cechy przedstawionych wyżej skrajności. Półmat bardzo subtelnie odbija światło słoneczne, nie powodując przy tym żadnych nieestetycznych refleksów świetlnych. Na jego powierzchni zarysowania czy uszkodzenia nie są aż tak widoczne, jak w przypadku połysku. Co więcej, w przeciwieństwie do matowych wykończeń, nie wymagają częstego czyszczenia, gdyż na ich powierzchni kurz i brud nie są aż tak widoczne, a ich powierzchnia nie jest również aż tak podatna na zarysowania.

Jakie cechy naszego mieszkania należy wziąć pod uwagę przy doborze wykończenia dekoracji?

Wybór wykończenia ramki powinien zależeć również od stylistyki i aktualnej aranżacji naszego wnętrza. Satynowe wykończenie jest dość uniwersalne i nie przypisuje się go do żadnej konkretnej grupy styli (w przeciwieństwie do matu – aranżacje nowoczesne oraz minimalistyczne czy połysku – aranżacje glamour oraz klasyczne). Decydując się na półmatową powierzchnię przedmiotów, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom połysku w wykończeniach pozostałych dodatków. Dobrze jest zachować spójność w rodzaju ich wykończeń. Jeśli do tej pory większość Twoich dodatków miała połysk, satynowe wykończenie ramki może nieco rzucać się w oczy. Nie znaczy to absolutnie, że taki wybór będzie jakimś faus-pax. Po prostu musisz wziąć pod uwagę, że ramka, która będzie różnić się wykończeniem od pozostałych akcesoriów, będzie się bardziej rzucać w oczy.

Czy ramki o wykończeniu półmatowym są modne?

Oczywiście, że tak! Aktualnie w niemal każdej dziedzinie obserwujemy "modę na równowagę". Tak zwany, life balance jest żywo obecny również w trendach wnętrzarskich, dlatego satynowe wykończenie ram jest jak najbardziej pożądane. Ich delikatność nie narzuca nam żadnej skrajności aranżacyjnej. Satyna jest równowagą pomiędzy "zbyt nudnym" matem, a "zbyt ekstrawaganckim" połyskiem, dlatego cieszy się ogromną popularnością.

Czas zwizualizować powyższe opisy i pokazać Ci kilka przykładów ramek o satynowym wykończeniu! Poniżej przygotowaliśmy galerię ram, która, mamy nadzieję, pomoże Ci ostatecznie zdecydować, czy półmat jest dla Ciebie.

Półmatowa klasyczna Hebe AA 

Zjawiskowa delikatna ramka Hebe AA to kwintesencja idealnej równowagi satyny. Jej profil został pomalowany na kolor srebrny patynowy o wykończeniu półmatowym. Rama nie jest przesadnie zdobiona – posiada jedynie lekkie zagłębienie na swoim profilu, a także bardzo delikatny ozdobny astragal (perełkowanie) od jej wewnętrznej strony.

Nowoczesny balans pomiędzy połyskiem a matem zapewni Ci Hawana AF

Nowoczesna prosta rama wykonana z polistyrenu. Hawana AF to model, który zachwyci fanów minimalizmu oraz wnętrz industrialnych. Ma bardzo prosty geometryczny profil o ostrych zakończeniach. Jej powierzchnia została pomalowana na srebrno-grafitowy kolor o wykończeniu satynowym.

Królewski kompromis o satynowym wykończeniu – ramka Buenos AA

Ostatnia nieco bardziej kobieca propozycja, która sprawdzi się do subtelnych, romantycznych wnętrz. Wyjątkowa rama Buenos AA została wykonana z drewna. Jej złota profil o półmatowym wykończeniu, został ozdobiony jedynie kilkoma bardzo delikatnymi zagłębieniami, które dodają jej elegancji.

Moda na balans dotarła również do aranżacji wnętrzarskich, a wraz z nią moda na satynowe wykończenia. Jak sama się przekonałaś, takie półmatowe rozwiązania niosą za sobą szereg korzyści. Jeśli więc uważasz, że w Twoim wnętrzu brakuje odrobiny blasku, który nie będzie narzucał się przesadną awangardą, wybierz ramy o satynowych wykończeniach.

Zobacz inne wpisy