Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jak dobrać ramki na ścianę?

22.08.2020

Od drobnostek, takich jak dodatki wnętrzarskie, zależy doskonałość pomieszczenia – z tym powodzeniem z pewnością zgodzi się każdy projektant. Wnętrze pozbawione akcesoriów jest postrzegane niczym płótno splamione jedynie konturem dzieła, które ma potencjał na arcydzieło, lecz może zostać także zwykłym bohomazem.

Jeśli znalazłaś nasz artykuł, to znaczy, że masz świadomość tego, jak ważną funkcję pełnią dodatki w Twoim pomieszczeniu! Akcesoria ścienne, takie jak ramki na zdjęcia, powinny być dobrane z najwyższą starannością, gdyż to one są główną dekoracją naszych ścian.

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy doborze ramek na ścianę i uczyń swoje wnętrze pięknym i kompletnym!

Podstawowe zasady dotyczące wyboru ramki na ścianę

Dobierając do mieszkania jakiekolwiek akcesoria dekoracyjne, musimy zadbać przede wszystkim o spójny wygląd naszej aranżacji. Jeśli rozpoczynasz dekorowanie pustego mieszkania, to jesteś szczęściarą, gdyż możesz stworzyć dowolny styl i klimat wnętrza. Jeśli jednak w Twoim mieszkaniu znajdują się już jakieś meble i akcesoria to nadrzędną zasadą, którą powinnaś się kierować przy doborze ramek na ścianę, jest spójna stylistyka ramy oraz spójna kolorystyka.

Jak dobrać styl ramki na ścianę do mieszkania?

Decydując się na zakup ramki na zdjęcia, musimy, choć pobieżnie zapoznać się z wyglądem poszczególnych stylów dekoracji ram.

Ramka na ścianę o bogatych żłobieniach

Wśród wielu różnych stylów, możemy wyróżnić grupę, której ramy cechują się dość bogatym wzornictwem. Do grupy ramek o bogatym zdobnictwie z pewnością możemy zaliczyć ramy barokowe, które należą do jednych z najbardziej ozdobnych modeli. W ich ornamentyce możemy znaleźć nawiązania do mistycyzmu, dlatego formy postaci na ramach nierzadko przybierają wymiary nieziemskie, boskie.

Nieco mniejszy przepych, lecz również duża dekoracyjność cechuje ramy renesansowe, w których zaś znajdziemy motywy nawiązujące do antycznych ornamentacji, a wśród nich m.in. astragal (popularnie zwany perełkowaniem), kimation czy też arkatura inspirowana starożytną architekturą.

Upust rozbuchanego romantyzmu przepełnionego mocną dekoracyjnością cechuje ramy wiktoriańskie, które są osobliwą odmianą ram angielskich o znacznie bardziej podkreślonym przepychu. Ramy wiktoriańskie oddają stylistykę ówczesnej sztuki, która była dla artystów upustem dla ich uczuć, emocji i pożądania, gdyż okres wiktoriański obfitował w liczne konwenanse społeczne, m.in. zakaz rozmowy o uczuciach w towarzystwie czy też używania w towarzystwie kobiet nazewnictwa dotyczącego części ciała, która mogłaby kojarzyć się ze sferą seksualną (np. zakaz używania słowa „noga” w towarzystwie dam).

Bardziej stonowaną formę romantyzmu odnajdziemy w ramach w stylu shabby chic czy też prowansalskich. Oba style cechują się licznymi nawiązaniami do umiłowania życia wiejskiego i ulotności chwili, które były główną inspiracją dla artystów reprezentujących ten styl. Na ramach w stylu shabby chic lub prowansalskich znajdziemy mniejsza ilość ornamentów, która najczęściej nawiązuje do naturalistycznych motywów roślinnych oraz liczne przetarcia materiałów, które podkreślają piękno upływającego czasu.

Wysoce dekoracyjne ramki na ścianę

Kolejna grupa ram na ścianę, którą możemy wyróżnić, zawiera modele o wysokiej ozdobności ze względu na ich kolorystykę czy materiał. Do najpopularniejszych ram tej grupy należą ramki w stylu glamour. Te modele cechują się niemal znikomą ilością żłobień na powierzchni, lecz ich ozdobności nadaje lustrzana, bądź błyszcząca powierzchnia.

Do równie odważnych wysoce zdobionych ram należą modele w stylu art deco, które reprezentują unowocześniony styl dekoratorski oparty na geometrycznych kształtach i mnogości kolorów. Ich barwność jest wręcz niespotykana w innych stylach ramiarskich, której mogą dorównać jedynie ramki w stylu boho.

Minimalistyczne ramy na ścianę

Ostatnia grupa dotyczy ramek o prostym, raczej minimalistycznym wyglądzie. W tej grupie możemy umieścić ramki na ścianę w stylu klasycznym, których powierzchnia zwykle pozbawiona jest żłobień, a ich ozdobności nadają jedynie złote, bądź srebrne paski umieszczone od wnętrza ramy lub bardzo delikatne, subtelne zagłębienia w ramie.

Jeszcze bardziej skromny wygląd cechuje ramki nowoczesne oraz ramki minimalistyczne, które zwykle nie posiadają żadnych ozdób, a ich piękno uzewnętrznia się w ich prostocie. Skrajną formą skromnych modeli są ramy loftowe, które prócz braku jakichkolwiek zdobień, produkowane są z myślą o wyjątkowości surowych form, m.in. betonu.

Wiedza dotycząca stylistyki ram pomoże Ci dobrać ramkę, która będzie idealnie wpisywać się w założenia aranżacyjne Twojego wnętrza. Jeśli Twoje mieszkanie urządzone jest w raczej nowoczesny sposób, skup się na grupie ramek o minimalistycznym wyglądzie, gdyż będzie ona tworzyć z Twoim domem spójny klimat.

Jaki wybrać kolor ramki na ścianę?

Dobór koloru ramki na ścianę do mieszkania powinien zależeć przede wszystkim od tego, czy we wnętrzu znajdują się już inne akcesoria.

Jeśli zaczynasz na tzw. czystym płótnie, co znaczy, że w Twoim mieszkaniu nie ma jeszcze dodatków, możesz sobie pozwolić na prawdziwe szaleństwo kolorystyczne. Jednak jak dowiedzieć się, który kolor ramki będzie pasował do Twojego wnętrza?

Przede wszystkim możesz skorzystać z wiedzy, która jest dobrze znana projektantom wnętrz oraz grafikom komputerowych. Chodzi o tzw. koło barw. Koło barw pomoże Ci w podjęciu decyzji, jak dobrać kolor ramki do pokoju. Możesz skorzystać z wielu metod łączenia kolorów, np. z tzw. połączenia komplementarnego lub triady. Choć te nazwy mogą wydać się nieco tajemnicze, uwierz nam, nie jest to nic trudnego!

Jeśli zaś w Twoim mieszkaniu znajdują się już inne akcesoria, dobierz ramkę do kolorystyki wnętrza, zważywszy na obecną już kolorystykę. Zwróć uwagę nie tylko na barwy główne, lecz przede wszystkim wykończenia mebli i dodatków. Być może Twoja ulubiona sofa w salonie ma złote nóżki, a w pokoju nie ma innych dekoracji w tym biżuteryjnym kolorze? Ramka na zdjęcia w złotym kolorze będzie doskonałym dopełnieniem takiego wnętrza.

A może Twoje wnętrze, choć jest przepełnione dodatkami, wygląda zbyt monochromatycznie i brakuje Ci przytulnego charakteru? Możesz dodać ramki w wielu kolorach, które wniosą do pokoju pozytywną energię.

Dobór odpowiedniej ramki na ścianę do mieszkania nie należy wcale do najprostszych zadań aranżacyjnych. Musisz wziąć przede wszystkim pod uwagę stylistykę i kolorystykę panującą we wnętrzu. Komplementarna analiza tych szczegółów umożliwi Ci wybór idealnej ramki do Twojego domu!

Zobacz inne wpisy