Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jak oprawić czarno-białe zdjęcie?

11.04.2020

Gdy w latach 70 XIX wieku James Clark Maxwell jako pierwszy zdołał wywołać kolorowe zdjęcie, którego kolory nie blakły po ekspozycji na światło, środowiska naukowe oszalały. Każdy chciał jak najszybciej znaleźć metodę, która mogłaby wejść do użytku powszechnego i pozwolić fotografom na wykonywanie kolorowych zdjęć. Film kolorowy dotarł do mas dopiero 50 lat później i wtedy niemal całkowicie wyparł film czarno-biały. Obecnie, mimo że fotografia kolorowa jest powszechnie dostępna, fotografowie wciąż stają przed dylematem: czy prezentować swoje fotografie w kolorze, czy w czerni i bieli. Czarno-białe zdjęcia mają w sobie coś wyjątkowego. Decydując się na taką fotografię, warto pomyśleć również o jej odpowiedniej oprawie, i zastanowić się chwile nad pytaniem...

Jaki kolor ramki wybrać do czarno-białych zdjęć?

Urok czarno-białych zdjęć sprawia, że mimo powszechnej dostępności kolorowych filmów, fotografowie bardzo często decydują się na wydruk zdjęcia pozbawionego kolorów. Brak koloru na zdjęciu często uwydatnia światło i cienie, co pozwala na zwrócenie większej uwagi widza na grze światła. Co więcej, nasze oczy nie przywykły do czarno-białego obrazu, dlatego takie fotografie często zwracają większą uwagę widza i pozwalają lepiej dostrzec szczegóły na zdjęciu, a nawet skupić się na odczytaniu mowy ciała i wyrazu twarzy osoby fotografowanej.

Czarno-białe zdjęcia są eleganckie i wyrafinowane, lecz jednocześnie na tyle proste, że pasują do dużej palety barw. Świetnie prezentują się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Ich kolorystyka nie stawia przed nami żadnych ograniczeń związanych ze stylem wnętrzarskim. Jedynym Twoim ograniczeniem będzie wybrana rama, dlatego dobrze jest podjąć tę decyzję zdroworozsądkowo.

Zamierzasz powiesić ramkę z czarno-białym zdjęciem na swojej ścianie? Nie wiesz, jaki kolor ramy do czarno-białych zdjęć będzie wyglądał najlepiej? Poniżej znajdziesz galerię, w której podzieliliśmy się z Tobą naszymi ulubionymi sposobami na oprawianie czarno-białych zdjęć.

Czarne ramy do oprawy fotografii monochromatycznej 

Klasyka nigdy nie wychodzi z mody! Nikogo chyba nie zdziwi, że najbardziej popularną oprawą do czarno-białych fotografii są czarne ramki. Wybierając ramki w czarnym kolorze do oprawy monochromatycznych fotografii, doskonale podkreślisz jej kontrast. Co więcej, czarna ramka wyróżnia się na tle jasnych ścian, a powieszona w centralnym miejscu, z pewnością zwróci uwagę gości na wybraną przez Ciebie fotografię.

Białe ramki do czarno-białych zdjęć

Biel jest również doskonałym wyborem! Białe ramy do czarno-białych zdjęć są drugim najbardziej popularnym wyborem. Wcale nas to nie dziwi, gdyż z pewnością idealnie zgrywają się kolorystycznie z fotografią, a także doskonale wpisują się w modne ostatnim czasem wnętrza nowoczesne. Taka oprawa czarno-białego zdjęcia to zdecydowanie bardziej "lekki" wybór, który nie obciąży Twojej ściany. Białe ramki do czarno-białych zdjęć idealnie podkreślą cechy Twojej fotografii bez zbędnego dramatyzmu.

Złote ramy do czarno-białych fotografii

Jeśli szukasz rozwiązania, które doda wnętrzu elegancji i blasku, doskonałym pomysłem na oprawienie czarno-białego zdjęcia są złote ramy. Ich luksusowy charakter podkreśli niepowszedniość chwili uwiecznionej na fotografii. Ta propozycja idealnie nada się do wnętrz zachowanych w barwach neutralnych, w których złote dodatki są jak najbardziej pożądane.

Jasne drewniane ramki do monochromatycznych zdjęć

Propozycja rodem z wnętrz skandynawskich. Jedną z najbardziej popularnych dekoracji wnętrz nordyckich są galerie ścienne stworzone ze zdjęć rodzinnych. Skandynawowie zakochani w drewnie do oprawy swoich cennych zdjęć wybierają jasne drewno, które doskonale kontrastuje z czarno-białymi zdjęciami. Jasna drewniana rama.to doskonały pomysł, na to, jak oprawić czarno-białe zdjęcie. Oprawa monochromatycznych zdjęć w drewniane ramy doskonale ociepli ich nieco tajemniczy charakter. 

Prosta czarna rama Narvik AK do czarno-białych zdjęć

Oprawa czarno-białego zdjęcia w czarną ramkę? Klasyka! Naszą pierwszą propozycją jest prosta czarna ramka Narvik AK. Rama została wykonana z tworzywa MDF, co umożliwia jej powieszenie w pokoju dziecięcym, ze względu na niską wagę produktu. Jej powierzchnia została pozbawiona całkowicie zdobień, dlatego będzie doskonałą ozdobą wnętrz w stylu minimalistycznym.

Biała rama Leo CA subtelnie podkreśli piękno monochromatycznych fotografii

Jeśli wolisz subtelne podkreślenie Twoich ulubionych zdjęć, które nie będzie kontrastować z jasną ścianą, lecz wspólnie z nią stworzy idealnie tło dla fotografii, Leo CA będzie wyborem idealnym dla Ciebie. To bardzo nowoczesna rama, która została wykonana z drewna. Cała jej śnieżnobiała powierzchnia została całkowicie pozbawiona zdobień. 

Luksusowa złota rama Amelia AC do oprawy wyjątkowych czarno-białych zdjęć

Złoto jest idealnym kontrastem dla czarno-białych zdjęć, dlatego, jeśli chcesz w sposób szczególny podkreślić swoje ulubione fotografie, dobrą propozycją będzie rama Amelia AC. Ta szczególna rama wykonana została z drewna, a jej cała powierzchnia została pokryta złoceniem z delikatnymi przetarciami, które imitują wygląd starego złota. Forma ramy ma charakter bardzo klasyczny, dlatego będzie doskonałą dekoracją wnętrz w stylu tradycyjnym.

Wnętrzarska klasyczna trójca czerni, bieli oraz drewna – rama Ystad AB

Czarno-białe zdjęcie oprawione w drewnianą ramkę? Strzał w 10! To kompozycja idealna. Drewno w naturalny sposób podkreśli monochromatyczny charakter zdjęcia. Doskonale wyróżni też zdjęcie na jasnej ścianie, nie dodając przy tym dramaturgii, jak ma to miejsce w przypadku czarnej ramy. Naszą propozycją jest rama Ystad AB o wyjątkowo ciepłym sosnowym kolorze. Jej nazwa nie jest przypadkowa! Ystad to najpopularniejszy port w Szwecji, a nasza rama doskonale wpisze się w motywy wnętrz skandynawskich.

Jeśli zamierzasz oprawić swoje czarno-białe zdjęcia, musisz pamiętać, by wybrać ramę, która przede wszystkim będzie zgodna z charakterem Twojego wnętrza. Klasyczne wnętrza nie przepadają za minimalistycznymi metalowymi oprawami, a nowoczesne za bogato zdobionymi złoconymi powierzchniami. Oprawianie czarno-białego zdjęcia nie powinno być większym problemem, gdyż monochromatyczna fotografia nie daje nam żadnych ograniczeń kolorystycznych. Sama wybierz, która rama będzie najlepiej pasować do Twojego czarno-białego zdjęcia!

Zobacz inne wpisy