Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jak ułożyć ramki na ścianie?

19.09.2020

Każdy, kto choć raz głowił się nad najbardziej efektownym układem ram na ścianie, wie, że proces ten z pewnością nie należy do najprostszych. Podczas tego zadania, możliwości zmiany położenia ram wydają się nie mieć końca. Jak, w obliczu tak dużego wyboru, wybrać opcję idealną?

W jaki sposób ułożyć ramy na ścianie, by stworzyły one ciekawą i harmonijną kompozycję?

To pytanie przez lata było zagwozdką wielu projektantów wnętrz, jednak doświadczenie umożliwiło im wypracowanie kilku doskonałych modeli o bardzo uniwersalnym charakterze. Poznaj porady oraz najciekawsze pomysły na stworzenie własnej galerii ściennej proponowane przez światowej sławy projektantów!

Jak ładnie powiesić ramki na ścianie? Przykłady aranżacji ściennych ramami.

Im mniej ramek, tym prościej jest nam zaaranżować ścianę.

Osoby, które są prawdziwymi minimalistami, z reguły decydują się na dekorację ścienną złożoną z dwóch ramek. Najpopularniejszym rozwiązaniem są aranżacje dwóch ram o jednakowych wymiarach.

Wybór identycznych rozmiarów ułatwia nam zaplanowanie galerii ściennej. Najczęściej możemy się spotkać z rozwiązaniem, w którym to, ramy o jednakowych wymiarach wieszane są horyzontalnie, bądź schodkowo.

Galeria ścienna z wielu ramek

Jeśli marzą Ci się aranżacje ścian ramami, które są bardziej złożone, przyda Ci się pomoc. Mnogość różnych rozmiarów ram oraz nieskończone możliwości ułożenia ich na ścianie może być kłopotliwa, dlatego musisz rozwinąć skrzydła swej kreatywności!

Dekoracje ścienne z ramek o układzie symetrycznym

W tym układzie galerii ściennej najważniejsza jest proporcja i symetria. Ramki wieszamy na ścianie z reguły symetrycznie po obu stronach osi (pionowej oraz poziomej) oraz przykładamy szczególną wagę do wymiarów naszych dekoracji.

Przykład: Ramka A4 ma wymiary równo o połowę mniejsze od ramki A2. Kompozycja złożona z ramek A4 oraz ramek A2 będzie wyglądać bardzo estetycznie, gdyż zostaną zachowane idealne proporcje.

Wybranie ramek o idealnie dokładnych wymiarach uniemożliwia nam na zachowanie odstępów między ramami. Jeśli zależy Ci na odstępach, dobrym pomysłem będzie połączenie nieco większych ram. Przykładowo, rama A1 stworzy symetryczną kompozycję z ramkami o wymiarach B5. W tym przypadku różnica pomiędzy wysokościami ram pozwoli nam na zachowanie między nimi symetrycznych 2 cm odstępów.

Aranżacje ścienne ramami w asymetrycznej kompozycji

W asymetrycznej kompozycji nie ma żadnych zasad dotyczących wymiarów czy symetrii. Tutaj rządzi Twoja wyobraźnia i kreatywność. Po obu stronach centrum swojej galerii możesz, a nawet powinnaś, umieścić ramki o przeróżnych wymiarach.

Przykład: Posłużmy się przykładem, który został przedstawiony na poniższym rysunku. Bardzo klasycznym wyborem jest umieszczenie plakatu w ramce o formacie A4 w centrum naszej galerii ściennej. Jak widzisz, przy takiej decyzji, nie musisz się wcale ograniczać do mniejszych ramek w otoczeniu centrum. Kompozycja stworzona ramek A4, ramek B5 oraz kwadratowych ramek 20x20,choć nieregularna, wygląda bardzo efektownie!

Podpowiedź: W nieregularnych aranżacjach ścian ramami bardzo częstym trikiem dekoracyjnym jest stopniowe zmniejszanie formatu obrazu. Kompozycja stworzona z ramy o formacie A1 w centrum, której zakończenia przedstawiają odbitki w ramkach B7, będzie doskonałym pomysłem na Twoją nową ścienną galerię rodzinną, w której znajdzie się miejsce dla każdego członka rodziny!

Jak zaplanować układ galerii zdjęć na ścianie?

Najbardziej rozpowszechnionym i niezawodnym sposobem jest przyłożenie ramy do miejsca na ścianie, w którym chcielibyśmy powiesić dzieło. Po przyłożeniu do ściany zaznaczamy ołówkiem górną krawędź ramy. Następnie odkładamy ramę na podłogę i odmierzamy odległość jej zewnętrznej krawędzi od miejsca, w którym ma zostać zamocowany gwóźdź. Dzięki tej czynności, dowiemy się, ile cm poniżej zaznaczonej na ścianie kreski powinniśmy wbić gwóźdź w ścianę. Jeżeli np. odległość górnej krawędzi ramy od środka zawieszania trójkątnego wynosi 2 cm, gwóźdź powinniśmy wbić 2 cm poniżej środka zaznaczonej na ścianie linii.

Powieszenie jednej ramki nie jest niczym trudnym – prawdziwe problemy zaczynają się, gdy postanawiamy zaaranżować na wybranej ścianie swą małą galerię sztuki złożona z kilku bądź nawet kilkunastu zdjęć. W takim przypadku warto wcześniej zaplanować dokładne rozmieszczenie każdego elementu.

Istnieje jednak doskonały sposób, który pozwoli Ci na dokładną wizualizację kolekcji ramek. Nie będziesz potrzebować do tego niczego szczególnego, jedynie gazety, nożyczki oraz taśmę klejąca. Wytnij z gazet prostokąty, które będą odpowiadały rozmiarom zakupionych ramek. Następnie przyklej gazety do wybranej ściany, używając taśmy klejącej. Dzięki temu będziesz miała nie tylko możliwość sprawdzenia, jak wybrane ramy prezentują obok siebie, lecz także będziesz mogła z łatwością określić punkty, w których powinny zawisnąć gwoździe.

Teraz jesteś już gotowa, by stworzyć swoją idealną galerię ścienną! Jesteśmy przekonani, że trzymając się wskazówek, które poznałaś w naszym artykule, zadanie to będzie dla Ciebie dziecinnie proste.

Zobacz inne wpisy