Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jak prawidłowo wieszać ramki na ścianie?

03.10.2020

Wnętrza pomieszczeń z pustymi ścianami zawsze będą wydawać się szpitalnie sterylne i nudne, dlatego tak ważna dla każdego stylu wnętrzarskiego jest ich odpowiednia dekoracja. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jeden wyrazisty obraz, czy też stworzysz swą małą galerię sztuki na ścianie, musisz mieć pewność, że Twoje przedmioty są właściwie zabezpieczone. Wieszanie ramek na ścianie jest prostym zadaniem – jeżeli wiesz, jak to zrobić dobrze.

Z poniższego artykułu dowiesz się nie tylko jak powiesić równo ramki na ścianie, lecz także jak zrobić to bezpiecznie!

Rodzaje mocowania ram na ścianie – jak prawidłowo powiesić ramkę na ścianie?

Ze względu na inwazyjność mocowania możemy wyróżnić tzw. mocowanie inwazyjne na gwoździe lub mocowanie nieinwazyjne na rzepy, lub taśmy. Obecnie coraz większą popularność zyskuje mocowanie nieinwazyjne, gdyż nie niszczy ono struktury ściany, dzięki czemu daje ono również większą możliwość zmian aranżacyjnych. Jeśli interesuje Cię, jak zawiesić obraz bez wiercenia, jest to metoda idealna dla Ciebie. W tym przypadku nie musisz się przejmować pozostałościami nieestetycznych dziur w ścianie, które powstały w przypływie ostatniego natchnienia po oglądaniu programu wnętrzarskiego. Mankamentem takiego mocowania może być jego ograniczenie wagowe, które w zależności od modelu taśmy czy też rzepu waha się od 4 do 6 kg. Dla szablonowego konsumenta nie powinien być to jednak problem, jednak dla konesera dzieł sztuki takie ograniczenie może dyskwalifikować możliwość zakupu.

Mocowanie inwazyjne

Tradycjonaliści oraz osoby, które lubują się w obrazach dużych rozmiarów, z pewnością powinni skupić się raczej na klasycznym mocowaniu inwazyjnym na gwoździe. Rodzaj zawieszenia powinniśmy dobierać w zależności od wagi i rozmiaru ramy. Dwie najpopularniejsze metody mocowania ramy do ściany to mocowanie na tzw. zawieszenie typu krokodyl oraz wieszaki trójkątne lub mocowanie na drucie.

Jak zamontować ramkę na krokodylki?

Pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniony w lżejszych dziełach sztuki oraz fotografiach. Zawieszenia typu krokodyl zapewnią bezpieczeństwo przy mocowaniu zarówno małych, jak i średniej wielkości ramek. Szeroki wybór modeli oraz rozmiarów daje możliwość wybrania idealnego rozmiaru, dzięki któremu z łatwością będzie można wypoziomować dzieło. Wieszak trójkątny sprawdzi się zaś w mocowaniu ramek na zdjęcia o małym formacie. Oba zawieszenia są całkowicie niewidoczne dla oczu, dzięki czemu nie odwracają one uwagi od dzieła. Ich montaż jest dziecinnie prosty, gdyż wystarczy je zamontować na wkręty do górnej części ramy, a następnie powiesić na gwoździu przybitym do ściany.

Jak zawiesić ramę na drucie?

Jeżeli mamy do zawieszenia obraz lub fotografie o większym formacie warto rozważyć wieszanie ramy przy użyciu drutu stalowego. Proces montowania takiej ramy jest nieco bardziej skomplikowany, jednak należy do najbardziej bezpiecznych i trwałych metod montażu. Większość ram o dużych formatach ma fabrycznie wbudowane tzw. haczyki oczkowe w poziomych częściach ramy. Jeżeli jednak Twój model nie posiada haczyków oczkowych, będziesz musiała zamontować je samodzielnie. Na szczęście nie jest to nic trudnego! Przykręcenie haczyków oczkowych do pionowych części ramy jest dziecinnie proste.

Po przykręceniu haczyków należy przystąpić do odmierzenia długości drutu stalowego. Wytnij kawałek około 50% dłuższy niż szerokość ramy. Następnie przeprowadź drut przez oba oczka, zagnij, a pozostałość drutu zawiń wokół oczka, kierując go do środka ramy. W tym miejscu ważne jest, byś upewniła się, czy drut nie jest zbyt długi i czy nie wystaje poza ramy obrazu.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym artykule pomogły Ci odpowiedzieć na pytanie: Jak prawidłowo wieszać ramki na ścianie. Pamiętaj, że nie jest to niczym trudnym. Przepis na powodzenie tego zadania jest prosty: odrobina chęci + dawka wiedzy z naszego poradnika i możesz ruszać na podbój aranżacyjnych rewolucji!

Zobacz inne wpisy