Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jaka ramka do drewnianych mebli?

04.01.2020

Drewno jest jednym z najstarszych surowców używanych przez człowieka do produkcji mebli i przedmiotów użytku codziennego. Choć tradycja tworzenia mebli z drewna sięga czasów starożytnego Egiptu, cieszą się one niesłabnącą popularnością. W czym tkwi magia drewna? Przede wszystkim w łatwej obróbce, która pomaga na stworzenie nawet najbardziej udziwnionych kształtów. Pozwala to na dopasowanie mebla drewnianego do każdego stylu wnętrzarskiego i stworzenie imponujących aranżacji. Dopełnieniem takiej aranżacji powinny być odpowiednio dobrane dodatki, które podkreślą charakter pomieszczenia.

Zastanawiasz się, jakie ramki pasują do drewnianych mebli? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona, lecz wszystko wyjaśnimy Ci w poniższym artykule.

Krótka historia mebli drewnianych

Czy wiesz, że pierwsze meble z drewna były wykonywane nawet 3000 lat p.n.e.? Starożytni Egipcjanie wytwarzali wówczas pierwsze drewniane meble z drewna cyprysowego i jałowego. Na luksus posiadania takich mebli mogli pozwolić sobie jedynie rodziny królewskie, jednak trzeba przyznać, że ówczesne meble były bardzo imponujące. Ich wzornictwem zajmowali się snycerze, którzy tworzyli wymyślne figury ozdabiane masą perłową bądź złotem. To niesamowite, ale techniki rozwinięte w okresie starożytności, takie jak inkrustracja i intarsja były wykorzystywane przez ebenistów w XVI wieku n.e.. Potwierdza to tylko, jak bardzo zaawansowane technicznie byli snycerze na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Na przestrzeni tych 5000 tysięcy lat meble z drewna zmieniały swoje oblicza. Średniowieczne drewniane meble miały bardzo proste, lecz toporne formy, a renesans przyniósł odrodzenie również meblom, gdyż coraz częściej przybierały one zmyślne kształty i miały multipraktyczne funkcje. Jeszcze inne podejście możemy dostrzec w baroku, gdyż barokowi ebeniści wnieśli meble z drewna na poziom prawdziwej sztuki.

Jak dobrać ramkę do mebli drewnianych?

Wybierając ramki do mebli drewnianych, musimy przede wszystkim ustalić ich styl. Zupełnie inne modele będą polecane do wyniosłych barokowych wnętrz, a jeszcze inne do minimalistycznych i klasycznych pomieszczeń. Jest natomiast kilka zasad, które możemy odgórnie przypisać do niemal każdego stylu wnętrzarskiego. 

Dodatki wnętrzarskie mogą być wybrane wg schematu "ton w ton" lub dopełniającego. W schemacie "ton w ton" wybieramy dodatki o tym samym kolorze, lecz różnym odcieniu. Takie zestawienie kolorystyczne jest szczególnie popularne we wnętrzach monochromatycznych. Monochromatyczne zestawienie kolorystyczne dodatków pozwala na stworzenie bardzo spokojnego wnętrza, które będzie doskonałym miejscem relaksu. W tym schemacie bardzo często pojawiają się również dodatki w kolorach analogicznych – kolory, które znajdują się w sąsiedztwie kolorów głównych na palecie barw, np.czerwony z pomarańczowym czy niebieski z zielonym. Decydując się na dodatki w dopełniającym kolorze, wnosimy do wnętrza nieco ekspresji. Kontrastowe dodatki zawsze dodają bowiem dynamiki pomieszczeniom. 

W jakich kolorach ramki do jasnych mebli drewnianych? 

Schemat "ton w ton" dla jasnych drewnianych mebli

Jasna brzozowa komoda ozdobiona beżowożółtą ramką – to doskonały przykład schematu "ton w ton". Jasne meble z jasnymi dodatkami zadbają o właściwe rozświetlenie oraz powiększenie przestrzeni. Tak monochromatyczne wnętrze z pewnością zapewni Ci doskonałe miejsce do relaksu.

Schemat dopełniający lub kontrastowy dla jasnych drewnianych mebli

W schemacie komplementarnym chodzi o wprowadzenie kontrastu, który zapewni większą dynamikę pomieszczeniu. W jaki sposób powinnaś w tym schemacie łączyć kolory? Skorzystaj z koła barw! Jeśli twoje jasne meble mają żólte bądź pomarańczowe odcienie, doskonałym dopełnieniem będą dodatki w błękitnym bądź granatowym kolorze. Jeśli Twoje drewno ma trochę czerwonych odcieni, spróbuj dodatków w kolorze zieleni. Do jasnych pomieszczeń dobrze jest wnieść kontrastowe kolory w nieco chłodniejszych odcieniach – umiejętne połączenie chłodnych i jasnych odcieni pomoże nam na uzyskanie harmonii w pomieszczeniu.

W jakich kolorach ramki do ciemnych mebli drewnianych?

Schemat "ton w ton" dla ciemnych drewnianych mebli

Jeśli w Twoim wnętrzu chcesz postawić na monochromatyczne zestawienia kolorów, a wnętrza Twojego salonu zdobią ciemne drewniane meble, wybierz ciemne kolory do oprawy swoich ulubionych obrazów i zdjęć. Do takich aranżacji polecane są ramki w kolorze orzechowym bądź wiśniowym.

Schemat dopełniający lub kontrastowy dla ciemnych drewnianych mebli

Doskonałym kontrastem ciemnych drewnianych mebli są beżowe bądź kremowe ramy, które rozświetla pomieszczenie. Jednym z ulubionych zestawień kolorystycznych jest królewskie połączenie ciemnego brązu ze złotymi dodatkami. Jeśli chcesz wnieść do wnętrza nieco koloru, postaw na jasne odcienie zieleni, lub niebieskiego.

Drewniana ramka do drewnianych mebli – na co jeszcze zwrócić uwagę

Jeśli zamierzasz do swoich drewnianych mebli dodać ramę wykonaną również z drewna, powinnaś zwrócić uwagę na jeszcze kilka szczegółów. Dobieranie drewna do drewna wymaga poznania kilku dodatkowych zasad:

  • W przypadku dwóch drewnianych powierzchni musimy zwrócić uwagę na to, czy ma ciepły, czy zimny odcień. Nie powinniśmy łączyć dwóch drewnianych powierzchni o różnych odcieniach w jednej kompozycji wnętrzarskiej. Ciepła brzoza nie będzie dobrze wyglądać w zestawieniu z bielonym dębem, lecz stworzy doskonałą kompozycję z ciepłą sosną.

  • Ważny jest również sposób wykończenia drewna. Jeśli w Twoje drewniane meble mają lakierowaną powierzchnię, drewniana ramka o surowym industrialnych charakterze nie będzie dobrym pomysłem. Wybieraj ramki, które mają takie samo wykończenie jak Twoje meble.

 

Wszystkie najważniejsze zasady związane z doborem ramy do drewnianych mebli są już Ci znane, teraz czas na wizualizację powyższych założeń. Poniżej znajdziesz galerię, która przedstawi Ci przykłady ramek do mebli drewnianych w różnych kolorach i odcieniach. 

Kremowa ramka Sanremo AA jest idealną propozycją schematu "ton w ton" do jasnych mebli z drewna

Naszą pierwszą propozycją jest kremowa ramka Sanremo AA, która stworzy doskonałą monochromatyczną kompozycję z jasnymi meblami z drewna. Ramka została pozbawiona ozdób i ma bardzo minimalistyczny i geometryczny charakter, dlatego doskonale sprawdzi się w nowoczesnych i skandynawskich wnętrzach.

Ramka Wera AC dla osób poszukujących kontrastowych dekoracji do mebli z jasnego drewna

Idealnym dopełnieniem drewnianych mebli w jasnych odcieniach jest błękit. Naszą propozycją jest unikatowa ramka Wera AC, która sprawdzi się zarówno w wystroju bardziej klasycznym, jak i nowoczesnym. Na swojej powierzchni posiada delikatne przetarcia, które dodają jej nieco romantycznego charakteru.

Propozycja ciemnej ramy Chile AA do mebli z ciemnego drewna wpisująca się w schemat "ton w ton"

Do monochromatycznej kompozycji z ciemnymi drewnami proponujemy Ci ramkę Chile AA. Jest to klasyczna rama wykonana z drewna, która doskonale uzupełni przestrzeń w tradycyjnych wnętrzach, Dodatkowego uroku i prestiżu dodaje jej subtelny złoty pasek umieszczony od wewnętrznej części ramki.

Kontrastowa propozycja do ciemnych drewnianych mebli, czyli złota ramka Lord GE

Złoto jest idealnym kontrastem dla brązu. Jeśli szukasz luksusowej dekoracji do swojego wnętrza, postaw na złotą ramkę! Naszą propozycją jest ciężka rama Lord GE, która będzie doskonałą oprawą zarówno zdjęć rodzinnych, jak i klasycznych obrazów. Na jej powierzchni widoczne są bardzo delikatne zagłębienia, które dodają jej luksusowego charakteru.

Wybór ramy do drewnianych mebli wiąże się z analizą kilku czynników: kolorystyką drewna – jego odcieniem i wykończeniem oraz analizą stylu aranżacyjnego w pomieszczeniu. Tylko całościowa analiza pozwoli nam na wybór idealnej ramki. Wierzymy jednak, że porady zawarte w artykule pomogą Ci na wybór idealnej ramki do drewnianych mebli w Twoim domu.

Zobacz inne wpisy