
Jakie ramy do wiktoriańskich wnętrz?
07.01.2020
Wnętrza wiktoriańskie są zrodzone z dobrobytu – ilość ornamentów, która występuje w pomieszczeniach, jest wręcz niedościgniona. Tutaj nie ma miejsca na prostotę. Każdy mebel musi mieć status dzieła sztuki, a na każdej ścianie muszą wisieć luksusowe obrazy, które podkreślają prestiż wnętrza. Każdy detal jest istotny, dlatego obrazy muszą być oprawione w nienaganne ramy, które dorównają klasą i stylem wiktoriańskim wnętrzom.
Chcesz dowiedzieć się, które ramy do wnętrza wiktoriańskiego będą najbardziej odpowiednie?
Odpowiedź na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Dowiedz się, skąd wziął się styl wiktoriański i jakimi kryteriami musisz się kierować przy wyborze ramy!
Krótka historia i charakterystyka stylu wiktoriańskiego
Rewolucja przemysłowa doprowadziła również do rewolucji wnętrzarskich. Brytyjczycy w XIX wieku cieszyli się rosnącym dobrobytem napędzanym przez rozwój technologiczny, jednak ograniczani byli licznymi zakazami społecznymi. Wnętrza w ówczesnym okresie były wyrazem upustu fantazji i kreatywności Brytyjczyków, co przyczyniło się do powstania bajkowego stylu wiktoriańskiego. Pomieszczenia w stylu wiktoriańskim słyną ze skrupulatnego uporządkowania oraz ekstrawaganckiej ornamentacji. Minimalistyczne, proste pomieszczenia były uważane za uosobienie złego gustu, dlatego na każdej powierzchni znajdowały się przeróżne przedmioty, które odzwierciedlały zainteresowania domowników. Co ciekawe, Brytyjczycy wierzyli, że kolor pomieszczenia powinien być dobierany w zależności od jego przeznaczenia. By nie robić konkurencji aranżacjom domowym, ściany klatek schodowych malowane były na szary kolor. W pomieszczeniach domowych do pomalowania ścian tego samego pokoju wykorzystywano różne kolory, zgodne z zasadą analogicznej kolorystyki bądź kontrastowej. Najbardziej popularne były kolory: beżowy, brązowy, szmaragdowy, królewski błękit czy biskupi czerwony. Nierzadko ściany były równie ozdobne, co meble, za sprawą kwiecistych tapet czy płaskorzeźb. Gdybyśmy musieli wybrać jedną, najważniejszą dla wnętrza wiktoriańskiego dekorację, to byłaby to ozdobna rama w stylu wiktoriańskim.
Jak powinna wyglądać rama do wnętrza wiktoriańskiego?
Przede wszystkim musi cechować się bardzo bogatym wzornictwem. Im intensywniejszy ornament, tym lepiej. Wszelkie motywy kwiatowe, liście oraz przeplatanki są jak najbardziej pożądane na powierzchni ramy. Ważna jest również jej kolorystyka – kolor ramy musi kojarzyć się z luksusem i prestiżem. Jakie kolory będą odpowiednie? Ciemnozielony, burgundowy oraz oczywiście wszystkie kolory biżuteryjne – złoto, srebro i miedź.
Czas na wizualizację powyższych założeń! Poniżej znajdziesz galerię ram idealnych do tego staroangielskiego stylu, która pomoże Ci ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, jaka rama pasuje do wiktoriańskiego wnętrza.
Złota rama Kronos AA to obowiązkowa dekoracja wnętrz wiktoriańskich
Niezwykle piękna i urzekająca rama Kronos AA. Ta złota rama idealna do wiktoriańskiego salonu wykonana została z drewna naturalnego, na powierzchni którego został wyrzeźbiony przepiękny wzór pozwijanych liści. Ciekawym elementem tej ramy jest charakterystyczne zdobienie w postaci złotego paska złotych perełek. Powierzchnia ramy jest mieszaniną dwóch kolorów: złotego i ciemnobrązowego.
Perłowa rama Lisbona AA w kolorze wiktoriańskiego biżuterii
Perły były obowiązkowym elementem ubioru każdej damy w epoce wiktoriańskiej, a nierzadko tworzyły też spontaniczną dekorację pozostawioną w pośpiechu na blacie komody. W domach wiktoriańskich nie mogło więc zabraknąć dekoracji w perłowych kolorach, więc taka propozycja musiała pojawić się w naszej galerii. Rama Lisbona AA w kolorze perłowym została wykonana z drewna. Jej wybitna ornamentacja doskonale wpisuje się w zamysły wnętrz wiktoriańskich.
Luksusowa rama Nadia AB skropiona złotem
Bardzo elegancka, złota rama w stylu staroangielskim, która wyróżnia się bardzo grubym, wypukłym ornamentem. Na tle profilu ramy Nadia AB można dostrzec szeroki pasek, w który został wtopiony złoty ornament przypominający pozwijane liście. Druga część ramy zawiera złoty, stonowany pasek graniczący z elementem w postaci małych koralików. Ta doskonała rama do wnętrza w stylu wiktoriańskim idealnie wkomponuje się w przestrzeń mieszkalną zdominowaną przez beże.
Gdy urządzamy wnętrze w stylu wiktoriańskim, powinniśmy postawić na obecność bogatych dodatków oraz wyrafinowanych akcentów i kolorów. Na pierwszym miejscu należy postawić na ornamenty i żłobienia.Ta zasada dotyczy również ramy do wnętrz wiktoriańskich, która powinna być bogato zdobiona, a co więcej, powinna występować w wyjątkowo luksusowych, królewskich kolorach.
Zobacz inne wpisy