Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Które ramki będą pasować do prowansalskiego wnętrza?

21.01.2020

Pośród nas jest wielu miłośników kultury francuskiej oraz towarzyszącej jej stylizacji wnętrz. Niezwykle modną i ciągle pożądaną, idealnie nawiązującą do klimatów galijskich jest stylizacja prowansalska. Łączy ona w umiejętny sposób urok prowincjonalnego komfortu z luksusem. Pod wieloma względami może się ona kojarzyć z wiejskim klimatem, lecz obecny jest tam również klimat francuskiego dworu, który szczególnie mocno podkreślany jest przez odpowiednie dekoracje. Jedną z najbardziej charakterystycznych dekoracji wnętrz prowansalskich są ramki. Przed ich zakupem, warto zastanowić się...

Które ramki będą najlepiej pasować do prowansalskiego wnętrza?

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są założenia prowansalskiego stylu oraz jakie dekoracje będą dla niego najbardziej odpowiednie.

Charakterystyka stylu prowansalskiego

Styl prowansalski zyskał swą nazwę od malowniczych krajobrazów morskich na południu Francji, które charakteryzują rejon Prowansalski. Swą genezę ma w siedemnastym wieku, kiedy to francuskie elity burżuazji zmęczone wielkomiejskim stylem życia zaczęły przesiedlać się do malowniczych rejonów wiejskich. Wówczas to francuskie elity wniosły do rustykalnych wnętrz wyrafinowane dekoracje z wielkich miast, w efekcie czego powstał prowansalski styl aranżacyjny, który jest luksusowym wydaniem pochwały życia wiejskiego. Przewodnimi kolorami we wnętrzach prowansalskich są: biel, lawendowy fiolet, oliwkowa zieleń, błękit, beż oraz wybielone drewno. Naturalistyczny charakter omawianego stylu jest bardzo widoczny w materiałach wykorzystywanych w domach w stylu prowansalskim. Najczęściej spotkamy tam drewniane meble, lniane tkaniny i ceramiczne dekoracje.

Jakie ramki do prowansalskiego wnętrza wybrać?

Decydując się na udekorowanie mieszkania w stylu prowansalskim ramami, musimy wybrać modele, które będą spójne z głównymi założeniami tego stylu. Zacznijmy od odpowiedniej kolorystyki. Wnętrza prowansalskie stawiają na jasne i pastelowe kolory. Z całą pewnością nie powinniśmy wybierać ram o bardzo żywych, neonowych kolorach, gdyż zaburzą one koncepcję spokojnej przestrzeni do relaksu. Jeśli chodzi o zdobnictwo to styl prowansalski "daje" nam w tym przypadku wolną rękę. Wnętrza w stylu prowansalskim są połączeniem wiejskiej prostoty z luksusową wizją francuskich elit, dlatego ramki do takiego pomieszczenia mogą być zarówno minimalistyczne, jak i mocno ozdobne. W przypadku zdobień powinniśmy skupić się na naturalistycznych motywach, a szczególnie na kwiecistych wzorach. Jeśli zaś zdecydujemy się na prostsze formy, dobrym rozwiązaniem będą ramki w stylu prowansalskim, których powierzchnia została stylizowana na wiekową. Jak najbardziej pożądane są charakterystyczne przetarcia czy rozbielenia drewna.

Pora na wizualizację powyższych założeń. Poniżej przygotowaliśmy galerię idealnych ram do wnętrz prowansalskich, która z pewnością dostarczy Ci masy inspiracji!

Bielone drewno istotą prowansalskich wnętrz – rama Provance AA 

Rama Provance AA to typowy przykład ramki oksytańskiej. Na jej kremowej powierzchni można dostrzec unikatowe brązowe przecierki, które przykuwają uwagę swoim wyjątkowym wyglądem. Rama ta charakteryzuje się również podwójnie wyżłobionym profilem. Provance AA to obowiązkowa ramka do salonu prowansalskiego, w którym przeważają beże oraz brązy, gdzie będzie doskonałą oprawą ulubionych zdjęć rodzinnych.

Subtelna Venice AC to idealna ramka do sypialni w stylu prowansalskim

Subtelna i urocza ramka Venice AC jest wprost stworzona do pomieszczenia o charakterze prowansalskim. Barwa, która występuje na całej powierzchni ramy to patynowe złoto z minimalnie zauważalnymi plamkami. Cały profil tej prowansalskiej ramki jest lekko wklęsły oraz posiada niewielkie zagłębienie. Ma dość luksusowy charakter, który był charakterystyczny dla dekoracji francuskiej burżuazji. Wniesie do każdego prowansalskiego domu nieco elegancji i wyrafinowania.

Minimalistyczna ramka Birma AA do nowoczesnych prowansalskich wnętrz

Prosta, drewniana ramka Birma AA w kolorze jasnego zabielonego drewna, która nie wyróżnia się żadnym zdobieniem, lecz doskonale wpisuje się w folkową pochwałę prostoty Ta lekka ramka odnajdzie się w obecności pastelowej kolorystyki oraz drewnianych mebli. Jej minimalistyczny i uniwersalny charakter będzie doskonałą oprawą obrazów martwiej natury czy krajobrazów. 
 
Zarówno wzornictwo, jak i kolorystyka ramek do wnętrz prowansalskim, cechuje delikatność, która jest przełamana luksusowymi wpływami francuskiej burżuazji. Dodatki wnętrzarskie do prowansalskich mieszkań charakteryzują się czymś, co możemy określić, jako "luksusową prostotę".

Zobacz inne wpisy