Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Które ramki to ramki retro?

22.10.2019

Styl retro pomimo przemijających lat wciąż cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego ludzie tak chętnie wracają do inspiracji wnętrzarskich lat 50-tych oraz 60-tych? W tamtych czasach ograniczone zasoby surowców wymuszały na producentach rozwiązanie proste i bardzo funkcjonalne. Późniejszy rozwój importu materiałów, który miał miejsce w latach 80 XX wieku, przyczynił się do szybkiego rozwinięcia wielu stylów wnętrzarskich, których elementy często nie były już tak spójne, a design mebli brał górę nad funkcjonalnością. W czasach modernizmu głównym założeniem był funkcjonalizm architektoniczny – forma musiała podążać za funkcjonalnością (ang. forms follow function – słowa "ojca modernizmu" Louisa Soulivana). Wszelkie rozwiązanie wnętrzarskie musiały mieć przede wszystkim wymiar praktyczny, a funkcje estetyczne miały nadawać pomieszczeniu odpowiednie dekoracje, które w stylu retro są kluczowym elementem. Jeśli chcesz urządzić retro wnętrze, ściany w Twoim mieszkaniu nie mogą być puste, dlatego dobrze jest przyozdobić je odpowiednimi ramkami. Ale...

Czy wiesz jakie ramki wpisują się w styl retro? 

Jeśli chcesz jak najlepiej zrozumieć stylistykę dekoracji w retro wnętrzu, najpierw warto zapoznać się z krótkim zarysem historycznym tego kierunku wnętrzarskiego.

Skąd wziął się styl retro i jakie są jego główne założenia?

Lata 50-te oraz 60-te XX wieku to czasy istotnych przemian społecznych. Rozwój technologii wielopłytowej w latach 60-tych przyczynił się do masowego powstawania wysokich, betonowych blokowisk. Coraz więcej osób przenosiło więc dorobek swojego życia do małych mieszkań, które miały zaledwie kilkadziesiąt m². Taki przeskok w powierzchni gospodarstw wymusił powstanie mebli wielofunkcyjnych, tapczanów czy słynnych meblościanek.

Słabe rozwinięcie sektora meblarskiego oraz ograniczona liczba materiałów produkcyjnych uniemożliwiały stworzenie oryginalnych produktów, dlatego większość mebli była bardzo prosta, lecz, zgodnie z modernistyczną myślą, bardzo funkcjonalna. Mała dekoracyjność mebli uzupełniana była licznymi akcesoriami wnętrzarskimi. Większość mieszkańców blokowisk miało bardzo sielankowe i tradycyjne podejście do ozdób. Na prowincjach podstawową ozdobą każdego domu są polne kwiaty, dlatego też ówczesne mieszkania przesycone były wzorami kwiatowymi. Kompozycje kwiatowe były kluczowym elementem każdego retro mieszkania. Kult kwiatów objawiał się zarówno żywymi bukietami, mnogością tkanin o kwiecistych wzorach, jak i ręcznie malowanymi wiązankami na wazonach. Nierzadko również suszone kwiaty były dekoracją wazy salonowej. Niezależnie od formy motyw ten musiał znaleźć się w vintage mieszkaniu. Wnosił on ducha romantyzmu do betonowych bloków i był pochwałą prostego życia.

Jakie ramki do wnętrza retro wybrać?

Styl retro jest stylem dla osób, które lubią wspominki. Niemal każde mieszkanie w stylu vintage miało co najmniej jedną ścianę całkowicie pokrytą przeróżnymi fotografiami rodzinnymi w ozdobnych ramkach. Jeśli więc chcesz przenieść do swojego mieszkania prawdziwego ducha retro, zagospodaruj jedną ścianę na swą osobistą galerię rodzinną. Do takich dekoracji najczęściej wybierane są ramki o prostych kształtach, lecz różnych fakturach i wzorach. Minimalistyczna forma była zgodna z aranżacją meblarską w mieszkaniu, a ozdobna rama, która nierzadko miała kwiecisty motyw, nawiązywała do modernistycznych idei. Ramka do retro mieszkania powinna mieć kontrastową kolorystykę. Styl vintage odrzuca pastelowe kompozycje i stawia na żywe, wyraziste kolory.

Styl retro jest pochwałą form minimalistycznych, które jednak powinny mieć bogate, kontrastowe wzornictwo. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poniżej galerię zdjęć, która pomoże Ci zwizualizować sobie powyższe założenia i finalnie odpowiedzieć na pytanie: które ramki są w stylu retro?

Rama Borgo AA w stylu słynnych PRL-owskich meblościanek

Borgo AA to rama, która ma niesamowicie intrygujący odcień brązu oraz delikatne wyżłobienie. Swoim wyglądem przypomina laminat meblowy wykorzystywany do słynnych w całej Polsce PRL-owskich meblościanek. Małe plamki pojawiające się na całej powierzchni ramki podkreślają istotne dla założeń vintage godzenie się z przemijającym czasem. Ta ramka do retro wnętrza perfekcyjne będzie wyglądać w otoczeniu starych laminowanych mebli oraz tapicerowanych retro krzeseł. Doskonale sprawdzi się również do oprawy fotografii rodzinnych sprzed pokoleń, w szczególności tych zachowanych w sepii.

Dotknięta czasem rama drewniana Eos AC to idealna propozycja do retro przestrzeni

Charakterystyczne dla wnętrz retro są również klasyczne drewniane ramy. Naszą propozycją jest rama Eos AA wykonana z jasnego drewna. Ta oryginalna żłobiona ramka do retro wnętrz posiada charakterystyczne plamki, które imitują plamy powstałe wskutek starzenia się drewna. Doskonale podkreśla pochwałę prostoty charakterystyczną dla retro pomieszczeń. Ze względu na swoją dość grubą listwę nada się idealnie do oprawy ulubionych obrazów. 

Uzyj ramki Akron AA i postaw na kwiecisty akcent Twojego retro wnętrza

Wnętrze pozbawione jakichkolwiek kwiecistych zdobień nie może być określone jako retro. Kwieciste wzory są absolutną koniecznością w tym stylu wnętrzarskim. Proponowana przez nas srebrna rama Akron AA posiada mocno zdobiennicze motywy roślinne, dlatego idealnie nadaje się to pomieszczeń vintage. Starannie wykonane zdobienia są bardzo efektowne, dlatego jest odpowiednia do oprawy ulubionych obrazów czy zdjęć, które szczególnie chcemy wyeksponować w naszym mieszkaniu.

Staromodny styl retro lub vintage, dziś coraz częściej pojawia się w naszych polskich domach. Stylizacja takiego wnętrza wymaga znajomości jego najważniejszych zasad, które kształtują sposób ich dekoracji. Dekoracje w stylu retro powinny być wysoce ozdobne, a szczególnie pożądane są kwieciste lub geometryczne wzory, które są zgodne z myślą modernistyczną.

Zobacz inne wpisy