Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Które ramki wybrać — matowe czy połyskowe?

30.05.2020

Wykończenia materiałów mają ogromny wpływ na odbiór przedmiotów. Nie jesteś przekonana co do tego stwierdzenia? Wyobraź sobie czarną sukienkę wykonaną z włoskiej matowej bawełny o lekko dopasowanym kroju i długości do połowy uda. Wygląda bardzo elegancko, czyż nie? A teraz w swojej wyobraźni, zmień materiał sukienki na lśniący lateksowy. Po takiej wizualizacji nie powinnaś mieć wątpliwości co do tego, jak bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie materiałów. Sprawa ma się podobnie z ramkami. Dwa modele o identycznym profilach oraz tym samym kolorze będą zupełnie inaczej wyglądać w macie, a inne oblicze pokażą przedstawione w połysku.

Jeśli jesteś na etapie urządzania mieszkania i nie wiesz, które ramki wybrać – połyskowe czy matowe, znalazłaś się w odpowiednim miejscu! Poznaj zalety i wady obu wykończeń i dowiedz się, jakie wykończenie ramek powinnaś wybrać do dekoracji swojego mieszkania!

Jakie wady i zalety mają ramki matowe?

Matowe wykończenia są coraz bardziej popularne ze względu na rosnące zainteresowanie aranżacjami minimalistycznymi. Mat nie narzuca się swym wyglądem i stanowi świetne tło. Rama o takim wykończeniu powieszona na ścianie, nie będzie rzucać się zbytnio w oczy, lecz stopni się ze swoim tłem. Wykończenia matowe są bardzo subtelne i eleganckie. Z pewnością nie narzucają się swoją formą. Mają one jednak pewne minusy. Zdecydowaną wadą takich powierzchni, szczególnie w przypadku wykończenia ramek, jest skłonność matu do zabrudzeń. Wszelkie odciski palców czy ślady kurzu są o wiele bardziej widoczne niż na połysku. Co więcej, matowe powierzchnie są podatniejsze na zarysowania.

Jakie wady i zalety mają ramki połyskowe?

W przypadku połysku musimy pamiętać o pewnej zasadzie – im bardziej intensywny połysk, tym bardziej wyrazisty i charakterystyczny jest kolor. Spowodowane jest to dużą ilością odbijającego się od powierzchni światła. Połyskowe wykończenia są uważane za nieco bardziej ekstrawaganckie i luksusowe, dlatego szczególnie często możemy je znaleźć w aranżacjach typu glamour oraz klasycznych. Często połysk tonowany jest chłodnymi barwami srebra, wówczas przybiera on ostry nieco męski charakter. Zdecydowaną zaletą jest to, że znacznie mniej widać na nim wszelkie zabrudzenia, lecz wszelkie uszkodzenia są o wiele bardziej widoczne. Zaletą, która może być w niektórych przypadkach wadą, połysku jest wysokie odbicie światła. Dlaczego ta cecha może być wadą? W mocno słoneczny dzień na bardzo połyskowych powierzchniach mogą powstawać nieestetyczne refleksy świetlne, które uniemożliwią oglądanie zdjęcia czy obrazu.

Ramki matowe, a połyskowe – które będą bardziej pasować do mojego mieszkania?

Podejmując decyzję, które wykończenie ramy będzie lepsze do Twojego mieszkania, musisz wziąć pod uwage jego aktualny wystrój. Niestety nie możemy Ci udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, lecz jest kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Przede wszystkim zwróć uwagę na wykończenie pozostałych dodatków wnętrzarskich. Jeśli większość akcesoriów ściennych w Twoim domu wykonana jest w połysku, powinnaś rozważyć zakup ramy również o połyskowym wykończeniu. Matowa rama może nieco "gryźć się" z pozostałymi połyskującymi dekoracjami. Z drugiej strony, zastosowanie takiej ramy z pewnością wyróżni nasz obraz, czy zdjęcie na tle innych akcesoriów.

Zwyczajowo, radzi się, by matowe dekoracje zastosować w subtelnych delikatnych wnętrzach, np. prowansalskich/ romantycznych lub we wnętrzach minimalistycznych. Matowe wykończenia są o wiele bardziej delikatne i nienachalne, dlatego doskonale sprawdzą się do pomieszczeń, w których nadmierna ekstrawagancja nie jest pożądana. Natomiast odwrotną zasadę powinniśmy zastosować w przypadku połyskowych powierzchni. Takie ramy najczęściej wybierane są do pomieszczeń awangardowych, glamour oraz luksusowych wnętrz klasycznych.

Różnica pomiędzy matową a połyskową ramką – porównanie czarnych ramek Narvik AK i Alu 225-016

Dla przykładu porównajmy sobie, dwie ramki o bardzo podobnym profilu oraz tym samym kolorze. Zarówno Narvik AK, jak i Alu 225-016 zostały wykonane w czarnym kolorze. Szerokość ich ram wynosi odpowiednio: 2,8 cm oraz 3,2 cm. Choć różnica szerokości między ramami to zaledwie 0,4 cm, lecz Alu 225-016 wykonana w połysku, daje wrażenie znacznie cięższej i większej. Narvik w macie wygląda bardziej subtelne.Połyskująca powierzchnia ramy aluminiowej ma nieco ekstrawagancji charakter. Czerń w tym przypadku nie jest tak klasyczna, jak w Narvik AK, możemy powiedzieć nawet, że jest nieco wyzywająca. Z pewnością zwróciłaby swoją formą większą uwagę niż jej matowa konkurencja. Każda z tych ramek jest wyjątkowa na swój inny i niepowtarzalny sposób i każda będzie pasować do nieco innego typu wnętrz.

Wybierając ramkę do swojego wnętrza, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę jego charakter ogólny. Jak pokazaliśmy Ci w artykule, tak mały szczegół, jak wykończenie ramy, ma ogromny wpływ na jej finalny odbiór.

Zobacz inne wpisy