Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jakie ramy do oprawy haftu?

27.06.2020

Haft jest bardzo tradycyjną formą sztuki, która swoją historię rozpoczęła już w czasach starożytnych. Zapewnia on nie tylko doskonałe doznania estetyczne, lecz ma również pozytywny wplyw na nasz stan emocjonalny, a nawet na nasze zdrowie. Niegdyś hobby to było bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. W szczególności na terenach prowincji kobiety lwią część swojego życia poświęcały na wykonywanie robótek ręcznych, którym efektem był np. przepięknie wyhaftowany obraz. Wyhaftowane dzieła sztuki były częstą dekoracją domów wiejskich. Obecnie haftowanie przeżywa swą "drugą młodość". Zmiany prawne, które zmusiły nas do spędzania większej ilości czasu w domach, przyczyniły się do większenia zainteresowania wyszywankami ręcznymi. Taki rodzaj spędzania wolnego czasu daje nam ogrom satysfakcji i jest doskonałą dekoracją naszego domu. 

Zastanawiasz się, jakie ramy sprawdzą się w oprawie haftów? Szczegółową odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Haftowanie dla większości osób kojarzy się z dzieciństwem, kiedy to nasze mamy i babcie poświęcały dużą część swojego czasu na tę czynność. Jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu skandalem był brak posiadania umiejętności haftowania, obecnie jest to norma. Dlaczego historia haftu potoczyła się w ten sposób? We wczesnych latach 20-tych czy 30-tych XX wieku, ludzie nie mieli powszechnego dostępu do różnego rodzaju dekoracji wnętrzarskich. Radzili więc sobie, tak jak mogli. Domy wiejskie przyzdabiane były głównie polnymi kwiatami i tytułowymi haftami. Przewrót technologiczny, który wpłynął na zmianę roli kobiety, a także rozpowszechniony dostęp do dodatków aranżacyjnych, zepchnął rolę haftu na trzeci plan. Na swoje ponowne docenienie haft musiał zaczekać aż do początków XXI wieku, kiedy to najsławetniejsze domy mody, zwróciły uwagę na nieograniczone możliwości i wysoką estetykę robótek ręcznych. 

Jak już zostało to wspomniane we wstępie, haftowanie ma nie tylko walory estetyczne, lecz również praktyczne. Haftowanie ma m.in. właściwości terapeutyczne. Wykonywanie robótek ręcznych pozytywnie wpływa na nasze zdolności motoryczne. Co ciekawe, fakt ten był już powszechnie znany w czasach I wojny światowej. Czy wiesz, że żółnierze armii brytyjskiej w ramach swojej rehabilitacji wykonywali hafty? Słynna angielska hafciarka Louissa Pesel współpracowała z Brandford Khaki Handicrafts Club (klub zapewnijący terapię zajęciową dla mężczyzn powracających z I wojny światowej), w którym uczyła żółnierzy właśnie haftowania. Czynność ta miała pomóc odzyskać mężczyznom umiejętności motoryczne, a także mieć kojący efekt w leczeniu powojennej traumy. Róbótki ręczne wymagają od nas dużo cierpliwości, lecz są doskonałym "odstresowaczem". Wykonywanie haftu może być Twoją codzienną formą medytacji, która pomoże Ci się uporać ze stresem dnia codziennego.

Wyszywanki, jak każde dzieło własnoręcznie stworzone przez człowieka, są wyjątkowe. Hafty są formą wyrażenia siebie, dlatego rzadko kiedy spotkamy dwie identyczne prace, jest to niemal niemożliwe. Największym zainteresowaniem w dekoracji wnętrz haftowane obrazy cieszą się w wiejskich i rustykalnych aranżacjach. Doskonale uzupełniają prowincjonalny klimat, w którym cierpliwość i szacunek do czasu jest wpisana w niemal każdy przedmiot. Nie oznacza to wcale, że aranżacje wiejskie są jedynym stylem, w który haftowane obrazy znajdą swoje miejsce. To, czy dany obraz będzie pasował do wnętrza, w dużym stopniu zależy od wybranej ramy. 

Oprawa haftu w ramę jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie jej przed nieuchronnie mijającym czasem. Haft umieszczony w ramie będzie ochroniony przed kurzem oraz brudem z otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku robótek ręcznych, gdyż kurz wbijający się we włókna jest najczęstszym powodem niszczenia się naszych małych dzieł sztuki.

Jak powinny wyglądać ramy do oprawy haftu i jakie modele będą bezbłędnie pasować do każdego ręcznie wykonanego obrazu? 

Najważniejszą kwestią przy doborze ramki do haftu jest wysokość felcu. Wymiar felcu określa nam, jaką grubość może mieć maksymalnie praca, która bez problemu zmieści się w wybranej ramie. Rama do oprawy haftu powinnna być płytka. Hafty nie mają zbyt dużej grubości, dlatego polecamy modele ram z małą głębokością. Najlepiej sprawdzą się ramy o głębokości do 2 cm, które idealnie docisną haft do szyby ramki.

Do oprawy haftów najlepiej sprawdzą się ramy bez szyby. Fakt ten może być nieco zaskakujący dla początkujących miłośników robótek ręcznych, lecz ma solidne poparcie. Hafty takie jak: płaski, krzyżykowy, wstążeczkowy czy koralikowy bardzo dużo tracą na urodzie, jeśli są przedstawione za szklaną powłoką. Wybierając ramę do robótek ręcznych, zwróć uwagę na to, czy możesz wyciągnąć swobodnie z danej ramy szybę bez uszczerbku na jej wyglądzie. Niektóre sklepy, takie jak ramka.pl, udostępniają wyłącznie takie ramy, które pozwalają nam na dowolną modyfikację. Zamawiając w tym sklepie, nie musisz przejmować się, czy zakupiony model na pewno będzie mógł zostać pozbawiony przedniej szybki.

Ostatnią kwestią, którą musimy rozważyć przy zakupie ramy do haftów, jest jej profil oraz kolor. Najlepiej jeśli weźmiesz pod uwagę kolorystykę występującą na Twoim dziarganym obrazie. Jeśli przeważają na nim jaskrawe kolory, pomyśl o ramie w stonowanych barwach, która zepewni idealny balans. W takim przypadku świetnie sprawdzi się np. rama w brązowym kolorze z delikatnymi przetarciami, które nawiązują do wiejskiego stylu.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie galerię przykładowych ram, które zdecydowanie nadadzą się do oprawy haftów.

Rama Hedon AC to doskonała propozycja do oprawienia wyhaftowanego obrazu

Hedon AC jest bardzo klimatyczną pochwałą prostoty, która idealnie nada się jako oprawa haftu (jej wysokość felcu to zaledwie 0,8cm). Rama została wykonana z ciemnego drewna. Na jej powierzchni możemy dostrzec bardzo delikatne prążki, które idealnie oddają naturalny charakter surowca. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja zarówno rustyklanych, jak i klasycznych wnętrz.

Oprawa ręcznego haftu w nowoczesnym stylu? Rama Nika AB doskonale spisze się w tym zadaniu!

Rustykalna, prosta rama stworzona z drewna. Zachwyca swoim miodowym kolorem, a przede wszystkim subtelnym zdobnictwem. Nika AB na swojej powierzchni ma widoczne naturalne sęki, które nawiazują do wyglądu prawdziwego drewna. Taka rama do oprawy haftu, może stanowić doskonały dodatek we wnętrzu skandynawskim i nowoczesnym.

Nietuzinkowa Diran AC stworzy piękną kompozycję z Twoim ulubionym haftem

Ostatnią naszą propozycją jest nietuzinkowa rama Diran AC. Jej profil ramy jest pozbawiony zdobień, lecz dodatkowego uroku dodaje jej czarny pasek, który pokrywa boki ramy. Przód ramy imituje wygląd ciemnego drewna. Jest to również bardzo płytka rama, gdyż ma zaledwie 0,9 cm. Ta ramka do oprawienia haftu stworzona została z plastiku, dlatego idealnie nada się do mieszkań, w których biegają małe szkraby – plastikowa rama jest bardzo lekka, więc przy upadku nie zrobi nikomu krzywdy.

W obecnych czasach coraz częściej sięgamy po dodatki wnętrzarskie, które są unikatowe i wyjątkowe. Twój własnoręcznie wykonany oprawiony w piękną ramę haft będzie nie tylko doskonałą ozdobą, lecz również ogromnym powodem do dumy. Nie chowaj już więcej swoich prac po szufladach! Własnoręcznie wyszywany haft z odpowiednią ramą zachwyci każdego gościa odwiedzającego Twój dom!

Zobacz inne wpisy