Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Oprawa mapy — jaką ramę wybrać do oprawy mapy?

04.07.2020

Zdecydowanym urokiem XXI wieku jest fakt, że cały świat stoi przed nami otworem! Rozwój transportu przyczynił się do znacznego poszerzenia naszych możliwości podróżniczych. Wylot na drugi koniec globu nie jest już niczym wyjątkowym, gdyż bardzo często cena takiego biletu jest niewiele wyższa od kosztów paliwa przy podróży na drugi koniec Polski. Pozwala nam to na zwiedzenie niemal całego świata. Nasze wspomnienia z podróży są bezcenne i dlatego warto je pielęgnować. Wśród podróżników coraz bardziej popularną dekoracją wnętrzarską są mapy świata oprawione w ramy, które pozwalają nam na zaznaczenie odwiedzonych miejsc. Aby takie akcesorium wnętrzarskie służyło nam jak najdłużej ważna jest odpowiednia oprawa mapy, która nie tylko będzie estetycznie wyglądać, lecz również pozwoli nam na korzystanie funkcjonalności zdrapywanych map czy też zakreślania odwiedzonych już miejsc.

Dowiedz się, jaką ramę do oprawy mapy wybrać! W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci na zakup idealnej ramy do Twojej mapy.

Oprawa map staje się coraz popularniejszą dekoracją wśród podróżników i nie tylko. To wyjątkowy dodatek wnętrzarski, który pomaga nam uprzedmiotowić naszą miłość do podróży. Jeśli jednak chcemy, by nasza mapa wyglądała pięknie i służyła nam przez długie lata, konieczna jest właściwa oprawa. Wybór ramy do oprawienia mapy świata zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W aranżacjach wnętrzarskich najczęściej spotykamy dwa rodzaje map, które są wykorzystywane do dekoracji ściennych. Pierwszą z nich są tzw. mapy zdrapki. Służą one do zdrapywania miejsc i krajów, które już odwiedziliśmy. To wspaniały pomysł na prezent dla podróżnika, lecz by taka mapa zachowałą dobrą kondycję przez lata potrzebna jest jej odpowiednia oprawa. Najważniejszą kwestią oprawy map zdrapek jest wybór dotyczący tego, czy dana rama powinna mieć szybę, czy też nie. Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Oprawa mapy bez szyby pozwala nam na swobodne korzystanie z jej funkcjonalności, lecz nie zabezpiecza mapy np. przed wilgocią czy czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz czy brud. W przypadku ramy do mapy z szybą nie musimy martwić się o jej zabrudzenia, jednak korzystanie z jej zastososowania jest znacznie utrudnione – za każdym razem, gdy będziesz chciała zdrapać odwiedzone już miejsce z mapy, musisz wyjąć ją w profilu ramy. Może być to dość uciążliwe dla osób, które należą do obieżyświatów, jednak jeśli Twoje podróże odbywają się corocznie lub maksymalnie kilka razy do roku, wyjmowanie mapy z ramki nie powinno być dla Ciebie wielkim problemem.

Decydując się na zakup ramki do oprawy mapy świata zdrapanki, zwróć uwagę na głębokość ramy. Mapy są dość cienkie, dlatego najlepiej wybrać model ramki o małej wysokości felcu. Polecamy modele do maksymalnie 2 cm wysokości felcu (grubości ramki). Cienkie ramy lepiej nadają się do oprawy przedmiotów o małej grubości.

Drugą najpopularniejszą ozdobą w mieszkaniach podróżników jest oprawiona mapa z wyjątkowej wycieczki. Taką dekorację najczęściej znajdziemy w domach podróżników starszej daty, którzy podczas swoich wypraw korzystają z papierowych planów podróży. Mapa, która służyła Ci w latach młodości przy pierwszej wyprawy do egzotycznych krajów, może być wspaniałą pamiątką rodzinną. Takie mapy wymagają szczególnego traktowania, gdyż są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. W przypadku starych map, takich jak np. mapy historyczne, dobrze jest wybrać ramę z passe-partout. Passe-partout uniemożliwi przyklejenie się mapy do powierzchni szkła ramy i zabezpieczy ją lepiej przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, może wspaniale podkreślić kolorystykę pomieszczenia i umożliwi Ci stworzenie spójnej kolorystycznie z wnętrzem dekoracji, mimo pozornie niepasującej mapy.

Wspólnym dylematem, z którym przyjdzie się zmierzyć właścicielom obu rodzajów map jest dobór stylistyki i kolorystyki ramy. Być może zastanawiasz się, czy do oprawy map nadają się ramki zdobione? Rama do oprawy mapy powinna przede wszystkim pasować do otoczenia. Jeśli Twoje wnętrze jest urządzone w stylu minimalistycznym, to rama oprawiająca mapę równiez powinna reprezentować taki styl. Ta zasada tyczy się każdego stylu wnętrzarskiego. W przypadku doboru kolorystycznego, najczęściej wybierane ramy do map mają biały lub czarny kolor. Mapa świata sama w sobie jest przeważnie namalowana w wielu kolorach, dlatego dobrze jest stonować jej ekspresyjność neutralnymi barwami. Jeśli zaś wybrałaś mapę jednokolorową, masz pełną paletę barw do wyboru. Pamiętaj jedynie o wcześniejszej zasadzie, by rama oprawiająca Twoją mapę była spójna z charakterem wnętrza.

Mamy nadzieję, że informacje przedstawione powyżej pomogły Ci odpowiedzieć na pytanie: jaką ramę wybrać do oprawienia mapy. Wiemy, że wielu z Was jest wzrokowcami, dlatego, specjalnie dla tej grupy, przygotowaliśmy wyjątkową galerię map, które doskonale nadadzą się do oprawienia map świata.

Nowoczesna oprawa mapy z ramą Alu 269-021

Naszą pierwszą propozycją jest prosta rama Alu 269-021 w kolorze czarnym. Jej profil został zachowany w bardzo geometrycznych ostrych kształtach. Nie doszukamy się na nich żadnych dekoracji, dlatego z pewnością możemy stwierdzić, że jest to model idealny do wnętrz nowoczesnych. Ze względu na swój stonowany charakter rama Alu 269-021 doskonale sprawdzi się w oprawie kolorowych map świata.

Todi AG jest przykładem ramki idealnej do map monochromatycznych

Drewniana rama Todi AG będzie idealną oprawą czarno-białych map. Jej marzycielski, błękitny kolor nie tylko stworzy idealną kompozycję kolorystyczną z dwukolorową mapą, lecz również poruszy Twoją wyobraźnię do kreowania planów kolejnych podróży. Profil ramy jest prosty i nie posiada żadnych zdobień, dlatego z pewnością nie odwróci uwagi od Twojej ulubionej mapy.
 

Klasyczna rama Ren AA doskonale sprawdzi się do oprawienia map

Ren AA to rama, która zasługuje na szczególną uwagę wszystkich miłośników obecności połysku na powierzchni ramy. Cechuje się wyjątkową elegancją, którą zawdziecza swemu kruczoczarnemu kolorowi oraz delikatnie zaoblonemu profilowi ramki. Doskonale sprawdzi się w oprawie zarówno monochromatycznych map, jak i wielokolorowych map świata.

Nieograniczone możliwości podniebnych podróży wpływają na znaczący wzrost zaintereoswania turystyką. Doskonałą formą wyrażenia swojej pasji podróżniczej we wnętrzu jest oprawiona w ramę mapa. Ten oryginalny dodatek podkreśli Twoje zainteresowania i będzie doskonałą zachęta do kolejnych wycieczek.

Zobacz inne wpisy