Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jak oprawić stare monety lub banknoty?

13.06.2020

W czasach, gdy wszystkie gospodarki światowe powoli zmierzają do wyparcia gotówki z obiegu, wartość starych monet i banknotów rośnie. Numizmatyka w ostatnim czasie przeżywa swój renesans, szczególnie wśród osób młodych. Nie ma w tym nic dziwnego, to doskonały sposób na inwestycje. Za kilkanaście/ kilkadziesiąt lat cena starych monet i banknotów wzroście o nawet kilkaset procent. W świecie wyłącznie elektronicznego pieniądza, stare monety i banknoty będą prawdziwym rarytasem, którym będą szczególnie zainteresowane najwyższe wastwy społeczne. Na atrakcyjność monet wpłynie nie tylko brak papierowej gotówki w obiegu, lecz także rosnąca cena złota i srebra, które są głównymi kruszcami najstarszych monet. Inwestycja w monety wydaje się być racjonalnym pomysłem, jednak by pomysł ten zaowocował kiedyś bardzo atrakcyjnym zwrotem inwestycyjnym, należy zadbać o ich odpowiedni stan techniczny. Przechowywanie monet w szufladkach czy starych pojemnikach, gdzie wszystkie monety wzajemnie się o siebie ocierają, nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepszym sposobem jest oprawienie monet w ramę.

Dowiedz się z nami, jak prawidłowo oprawić monety i banknoty w ramkę!

Kolekcjonowanie starych monet i banknotów jest zajęciem, które uczy nas dużej cierpliwości. Z pewnością nie możemy nazwać kolekcjonowania monet inwestycja szybkozwrotną. Bardzo często, by rynkowa cena monety osiągnęła satysfakcjonującą nas wartość, musimy poczekać kilkadziesiąt lat. Ze względu na tak długi czas oczekiwania, osoby zajmujące się numizmatyką, w celu jak najszybszego osiągnięcia zwrotu inwestycji, wymieniają się między sobą monetami. Wymiana taka zawsze niesie za sobą pewne ryzyko, gdyż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, który model monety czy banknotu za kilka lat osiągnie wyższą wartość. Jest to loteria, która jednak przysparza nam ogromu emocji i satysfkacji. 

Ogromny wpływ na finalną cenę sprzedażową monety czy banknotu ma ich stan techniczny. Zniszczone monety mogą stracić nawet 80% swojej wartości. Nie uważasz, że szkoda by było tracić tak dużą ilość gotówki wyłącznie z powodu zaniedbania? Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie starej monety jest oprawa jej w specjalną ramę. Odpowiednio stworzona rama na monety doskonale oddzieli każdy egzemplarz i uniemożliwi wzajemne ocieranie się monet. Co więcej, szyba ramy zabezpieczy te zabytkowe przedmioty przed brudem oraz kurzem, dzięki czemu przez długie lata będą zachowane w nienagannej kondycji. Decydując się na takie zabezpieczenie monet, możemy wybrać jeden spośród 2 sposobów montaży monet: oprawa monet w ramkę na klej oraz tzw. bezinwazyjna oprawa monet bez użycia kleju.

Oprawa monet w ramkę na klej

Jest to najprostszy sposób na oprawę cennych miedziaków. Do tego typu oprawy wystarczy Ci jedynie kawałek papieru technicznego o wielkości wnętrza ramki, klej oraz oczywiście ramka. Najlepszy klej do monet to klej jubilerski. Jest to najbezpieczniejsza opcja, która umożliwi Ci późniejsze ściągnięcie monety bez większych szkód technicznych. W przypadku tego montażu wystarczy, że przykleisz swoje monety kolekcjonerskie do papieru technicznego, a następnie włożysz go do wnętrza ramy. Nie ma w tym nic trudnego!

Sposób ten ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy kolekcjonerzy nie polecają tego sposobu z uwagi na możliwość znizczenia monet klejem, co zdarza się szczególnie przy usuwaniu kleju z powierzchni naszego pieniążka. 

Oprawa monet bez kleju

Ten sposób oprawy jest nieco bardziej złożony, dlatego by wytłumaczyć Ci jak najlepiej jego specyfikę, przygotowaliśmy poniżej krótki tutorial.

Co będziesz potrzebować?
 • 1 arkusz papieru tekturowego grubości co najmniej 3 mm
 • ołówek 
 • scyzoryk
 • rama 3D (przestrzenna)

 

Oprawianie monet bez kleju – krok po kroku
 1. Zakupioną ramkę 3D połóż przodem na miękkim kocu.
 2. Delikatnie odegnij metalowe elementy mocujące, a następnie wyjmij plecy ramy.
 3. Odmierz wysokość oraz szerokość wnętrza ramki. 
 4. Przytnij papier tekturowy zgodnie z zmierzonymi wcześniej wymiarami wewnętrznymi ramki.
 5. Ułóż monety na papierze tekturowym i utwórz porządaną kompozycję.
 6. Obrysuj kontury monet na papierze tekturowym ołówkiem.
 7. Za pomocą scyzoryka delikatnie wytnij otwory na monety.
 8. Wsadź monety w wydrążone wcześniej otwory.
 9. Nałóż ramę na stworzoną kompozycję.
 10. Obróć ramę i nałóż na papier tekturowy plecy ramy.

Gotowe!

Sposób oprawy bez kleju cieszy się coraz większą popularnością wśród profesjonalnych numizmatyków. Przy tym sposobie, nie musimy się martwić o zniszczenie monety klejem, dlatego jest on szczególnie polecany do oprawy wyjątkowo drogich kolekcji.

Oprawa kolekcjonerskich banknotów w ramkę

Umieszczenie banknotów w ramkę jest zdecydowanie prostsze niż oprawa monety. Jest to analogiczne do oprawy zdjęcia, dlatego nie będziemy temu poświęcać zbyt dużej uwagi i skupimy się na korzyściach wynikających z oprawiania banknotu. Przede wszystkim rama zabezpiecza banknot przed kurzem i brudem. Co więcej, banknot umieszczony w ramie będzie zachowany w idealnym stanie, gdyż żadna jego część nie będzie zgnieciona czy zniekształcona. Przy zakupie oprawy, warto jednak zwrócić uwagę, by rama posiadała powłokę antyrefleksyjną, co uniemożliwi zniszczenie powierzchni pieniądza przez działanie promieni słonecznych.

 Nie wszystkie ramy nadają się do oprawy monet i banknotów, dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowy zbiór ram. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, przy wyborze ramy!

Rama Dikaja AA idealnie nada się do oprawy starych monet

Wybierając ramkę do oprawy monet należy zwrócić uwage na jej głębokość. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się ramy przestrzenne. Rama Dikaja AA ma głębokość 2 cm, dlatego bez problemu umieścisz w niej każdą monetę. Ma bardzo klasyczny wygląd, gdyż jej profil imituje rozbielone drewno. Co więcej, charakteryzuje się wyjątkową odpornością na wilgoć i czynniki zewnętrzne, gdyż została wykonana z drewna egzotycznego.

Dikaja AB doskonale połączy nowoczesność z klasyką

Dikaja AB to model bliźniaczy do naszej pierwszej propozycji, lecz w lekko unowocześnionej formie. Stylistyka tej ramy ma nieco większą powściągliwość w kolorach, gdyż na jej powierzchni znajdziemy jedynie biało-szare przetarcia. 

Ekskluzywna rama Chile AB na stare banknoty

Złota rama Chile AB idealnie nada się do oprawy Twojego ulubionego kolekcjonerskiego banknotu. Rama ta dostępna jest w najmniejszym możliwym rozmiarze 9x13 cm, który umożliwi eleganckie wyeksponowanie bilonu. Jej drewniania powierzchnia nie została nadmiernie zdobiona, dlatego doskonale nada się do dekoracji zarówno wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Wartość kolekcjonerskich monet i bankontów w erze wyłącznie elektronicznej gotówki osiagnie zawrotne kwoty. Warto więc zadbać o nie za wczasu. Oprawiając monety w ramę, decydujesz się na najbardziej bezpieczny i efektowny sposób ich przechowywania.

Zobacz inne wpisy