Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Oprawa obrazów świętych — którą ramę wybrać?

11.07.2020

Dla każdej wierzącej osoby religia jest jednym z najważniejszych fundamentów życiowych. To właśnie ona dodaje nam otuchy w chwilach smutku i wiary w chwilach zwątpienia. Jednak naszą ludzką cechą jest wątpić i czasem potrzebujemy pewnego rodzaju przypomnienia, które przywoła myśl, że nie jesteśmy sami. Wizerunek Świętej osoby wywieszony na ścianie może być w chwilach smutku bardzo pokrzepiający. Jest to również doskonała ozdoba w mieszkaniu każdej osoby religijnej, gdyż jest uprzedmiotowieniem naszych wierzeń. Aby tak wyjątkowa ozdoba jak najdłużej zachowała dobry wygląd, konieczna jest odpowiednia oprawa. Ramka nie tylko zadba o Twoje ukochane obrazy święte, lecz także może doskonale podkreślić kluczowe elementy obrazu czy też dodać mu eleganckiego wyglądu.

Jednak, czy wiesz, jak wybrać ramę do obrazów świętych? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Wszystkie dowiesz się z naszego artykułu!

Początkowo obrazy święte znajdowały się wyłącznie w budynkach o charakterze sakralnym, takich jak kościoły czy kapliczki. W miejscach kultu religijnego,obrazy sakralne miały uzewnętrzniać główne założenia danej wiary, dlatego nierzadko przedstawiały one ilustracje do Pisma Świętego. Ściany kościołów ozdabiały także przepiękne wizerunki świętych, z których najbardziej wyeksponowany obraz przedstawiał najczęściej portet Jezusa. 

Rozwój druku oraz ramiarstwa wpłynął na masowe rozpowszechnienie obrazów religijnych, jako dekoracji ściennej, w domach zwykłych ludzi. W Polsce obrazy święte osiągnęły bardzo szybko ogromną popularność w aranżacjach wnętrzarskich. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w naszym kraju aż 91% obywateli deklaruje, że jest katolikami. Powszechny dostęp do portretów świętych czy ilustracji Pisma Świętego, umożliwił katolikom na uzewnętrznienie swojej wiary we wnętrzach ich domów. 

Początkowo, niewiele osób zwracało uwagę na oprawę obrazów świętych, lecz z biegiem czasu, gdy zauważono niszczenie się powierzchni obrazów na skutek wilgoci czy też kurzu, coraz więcej osób zaczęło się interesować tym, czym powinna się charakteryzować porządna rama do oprawy obrazów religijnych.

Na co zwrócić uwagę wybierająć ramę do obrazu świętego?

Materiał

Najważniejszy jest materiał ramy. Do opraw wyjątkowych dzieł, takich jak właśnie obrazy sakralne, zdecydowanie bardziej polecane są solidne, drewniane ramy. Takie ramy odznaczają się wyjątkową odpornością na wilgoć, w przeciwieństwie np. do ram MDF. Wyjątkową cechą drewna, która z pewnością zostanie doceniona przez Panie domu, jest jego antystatyczność – znacznie mniejsze przyciąganie kurzu do powierzchni ramy niż w przypadku tańszych modeli. Co więcej, drewniana oprawa obrazów świętych to nie tylko wybór praktyczny, lecz także najbardziej estetyczny. Drewno jest materiałem bardzo plastycznym, co umożliwia wytworzenie najbardziej szczegółowych ornamentacji na powierzchni takiej ramy. Najbardziej klasycznym modelem, który wybierany jest do oprawy wizerunków świętych, jest rama wykonana z ciemnego drewna, której powierzchnia została dodatkowo pozłacana. Taka rama podkreśli istotę i wyjątkowość naszej dekoracji, a także doda jej wyniosłości.

Drewniane profile nie są jednak jedyną możliwą opcją oprawy obrazów świetych i błogosławionych. Ze względu na powszechną modę na minimalizm, coraz częściej wybierany lżejsze, bardziej proste ramy, które wykonane są np. plastiku, MDF czy aluminium. Takie rozwiązania mają również swoje zalety. Ramy plastikowe czy MDF-owe są znacznie lżejsze od ram drewnianych, dlatego idealnie najdają się do pokojów dziecięcych. Przy upadku takie ramy nie zrobią krzywdy Twojemu szkrabowi. Możesz więc spokojnie zawiesić obrazek aniołka w plastikowej ramie nad łóżkiem dziecka, by ten ochraniał malucha i czuwał nad nim podczas snu. Jest to bardzo popularny rodzaj dekoracji pokojów dziecięcych. Bardzo często oprawione obrazy religijne są prezentem wręczanym na chrzest, komunię czy bierzmowanie. Jeśli zamierzasz dać na prezent obrazek święty, rozważ te najbardziej minimalistyczne profile ram, które z pewnością będą pasować do wystroju zarówno pokoju dziecięcego, jak i pokoju nastolatka. 

Passe-partout

Dobrym pomysłem, choć dość mało popularnym w Polsce, jest przedstawienie portretu świętego w ramie z ozdobnym passe-partout. Wykorzystanie passe-partout niesie ze sobą szereg korzyści, m.in. oddala obraz od szkła ramy. Jaki to daje efekt? Mamy pewność, że oprawiony obraz religijny nie przyklei się do powierzchni szkła ramy, co mogłoby spowodować jego uszkodzenie. Dodatkowo, passepartout może nawiązywać do kolorystyki pomieszczenia. Jeśli np. zamierzasz dać swojej chrześnicy wizerunek aniołka na białym tle, lecz w jej pokoju znajdują się głównie różowe dekoracje, różowe passe-partout doskonale rozwiąże tę sprawę, a małej dziewczynce z pewnością bardziej przypadnie do gustu oprawa obrazu religijnego z różowym dodatkiem.

Styl ramy 

Wybór ramy do obrazu świętego, powinien zależeć przede wszystkim od naszego gustu, ewentualnie od gustu osoby obdarowywanej takim prezentem. Najczęściej możemy spotkać obrazy sakralne w grubych, wysoce ornamentacyjnych drewanianych ramach, lecz nie jest to jedyne rozwiązanie. Coraz częstszym wyborem cieszą się profile plastikowe lub aluminiowe, które są nie tylko lżejsze, lecz także tańsze.

Wiemy, że wybór ramy do oprawienia obrazu z wizerunkiem świetego, nie należy do najprostszych, dlatego poniżej znajdziesz mini galerię, która mamy nadzieję ułatwi Ci to zadanie. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy modele ram, które, naszym zdaniem, idealnie sprawdzą się do oprawy obrazków religijnych. 

Klasyczna rama Laura AA do oprawy obrazu z podobizną świętego  

Bardzo ozdobna rama Laura AA wykonana z drewna doskonale sprawdzi się do oprawy portretów religijnych czy scen biblijnych. Jej wysoce wyniosły wygląd podkreśli istotę obrazu. Jej pozłacana powierzchnia została pokryta wyjatkowym żłobieniem spiralnym z elementami naturalistycznymi (liście) oraz starogreckim ornamentem, tzw. "jajownikiem". Laura AA doskonale oddaje klimat wytwornych ram renesansowych, które zdobiły najwyśmietnisze ilustracje biblijne we włoskich kościołach.

Bardziej minimalistyczna propozycja ramy Denver AA do oprawy obrazów o tematyce sakralnej

Rama Denver AE to propozycja dla osób, które lubią nieco bardziej proste formy. Jej powierzchnia została pozbawiona nadmiernych ornamentacji, widać na niej jedynie minimalne plamki oraz popękania w kolorze brunatnym, które mają imitować naturalny wygląd drewna. Profil tej ramy do oprawy świętego obrazu wyróżnia również podwójne zagłębienie od zewnętrznej strony. Może stanowić doskonały dodatek do pomieszczenia tradycyjnego. 

Lekka ramka do obrazu świętego – rama Malmo AF idealnie oprawi obrazek aniołka w pokoju Twojego malucha

Malmo AF to bardziej skromna i delikatna propozycja. Rama została wykonana z materiału MDF, co wpływa na jej dużą lekkość. Może być z powodzeniem użyta w pokoju dziecięcym, gdyż przy upadku na pewno nie zrobi maluchowi żadnej krzywdy. Jej biały profil na swojej powierzchni posiada jedynie bardzo delikatne zagłębienia, które dodają mu nieco elegnacji. To doskonała oprawa na obrazek aniołka, który będzie czuwał nad naszym szkrabem przez dzień i noc.

Święte obrazy od zawsze są obecne w naszych domach i nawiazują do istotnego wymiaru religijnego. Cechują się one dużą wyniosłością oraz wysoką estetyką. Do takich obrazów warto wybrać piękną oprawę, która podkreśli ich wyjątkowy charakter.

Zobacz inne wpisy