Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Oprawa plakatu — w jaką ramkę oprawić plakat?

06.06.2020

Nawet w erze cyfrowego marketingu plakaty wciąż stanowią fundament naszej kultury marketingowej. Ze względu na swoją minimalistyczną formę są także coraz częściej wykorzystywane w naszych domowych aranżacjach wnętrzarskich. Szczególną popularnością cieszą się wśród miłośników filmów, muzyki czy fanów komiksów. Plakaty umożliwiają zaakcentowanie swojej osobowości we wnętrzu – pokazanie ulubionego cytatu z filmu czy wizerunku ulubionego superbohatera. Coraz częściej decydujemy się na oprawę naszych plakatów, gdyż pozwala ona na ochronę dekoracji przed szybkim zniszczeniem. Zakup odpowiedniej ramy stawia nas jednak przed dylematem...

Jaki rozmiar powinna mieć rama do plakatu i na co zwrócić uwagę, wybierając jej kolor?

Jaki kupić rozmiar ramy do plakatu?

Wszystko zależy od Twojego zamysłu! Plakat może być idealnie dopasowany do ramy lub może być przedstawiony na ozdobnym passe-partout

Plakat idealnie dopasowany do ramy powinien mieć zakupioną dedykowaną ramę dla danego rozmiaru, np. do plakatu w rozmiarze A4 szukamy ramki A4, natomiast dla plakatu A2 wybierz ramę dedykowaną do rozmiarów A2.

Oprawa plakatu z passe-partout wymaga od nas zakupu nieco szerszej ramy. Najprostszą wskazówką jest zakup ramy o 10 cm wyższej i szerszej niż wymiary plakatu. Co to oznacza w praktyce? Do plakatu A4, polecamy zakupić ramkę o wymiarach 30x40 cm. Plakat A3 dobrze będzie wyglądał w ramie o wymiarach 40x50 cm itd.

Oprawianie plakatu – jakie korzyści daje passe-partout?

Jego najważniejszym walorem praktycznym jest oddzielenie plakatu od szyby ramki, co uniemożliwi przyklejenie się papieru do szkła – zabezpieczy to plakat przed zniszczeniem. Natomiast najważniejszą zaletą estetyczną jest możliwość podkreślenia kolorystyki obrazu za pomocą passe-partout w określonej barwie. Co więcej, kolor passe-partout może również nawiązywać do kolorystyki wnętrza, co umożliwi "przemycenie" plakatu w nawet pozornie niepasujących kolorach.

Wybór: plakat z passe-partout czy plakat bez passe-partout w większości przypadków zależy jednak od poczucia estetyki. Poniżej znajdziesz 2 zdjęcia aranżacji wnętrzarskich, które pomogą Ci w podjęciu tej decyzji!

 

Jaki rodzaj ramy do plakatu wybrać?

Duży wybór ramek dostępnych w internecie z pewnością nie ułatwia nam podjęcia decyzji dotyczącej wyboru ramki do plakatu. Najpierw obalmy bardzo powszechny mit, że do plakatów pasują wyłącznie proste cienkie ramki. Do swojego plakatu możesz wybrać naprawdę dowolną ramę. Nie ma ograniczeń w wyborze estetycznym poszczególnych modeli. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę przy oprawie plakatu, to właściwości poszczególnych materiałów. 

Jeśli interesuje Cię tania rama do plakatu, która będzie charakteryzować się minimalistyczną formą, to z pewnością zainteresują Cię ramki MDF lub ramki plastikowe. Ich niska cena pozwala nam na stworzenie imponujących galerii ściennych naszych plakatów w naprawdę niskiej cenie. Niestety, ramki MDF nie będą nadawały się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Dobrą alternatywą oprawy plakatów są również ramki aluminiowe, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na czynniki zewnętrzne oraz są bardziej trwałe. 

Osobom, które uwielbiają klasyczne oprawy, polecamy ramki drewniane. Do oprawy plakatów najchętniej wybierane są ramki o cienkim profilu. Plakaty są dość nowoczesną dekoracją, dlatego o wiele większym powodzeniem cieszą się ramy o prostej formie, lecz, jak już wspomnieliśmy, nie powinniśmy się trzymać żadnych ograniczeń. Wybierz ramę do plakatu, która przede wszystkim będzie pasować do Twojego wnętrza.

Jak dobrać kolor ramy do plakatu?

Wybierając plakat, zawsze kierujemy się kolorystyką, która dominuje w naszym mieszkaniu. Taką samą zasadę powinniśmy zastosować wobec ramki do plakatu. Rama przede wszystkim powinna być spójna kolorystycznie z naszym plakatem. Bardzo efektownym pomysłem jest podkreślenie barwą ramy konkretnego elementu na obrazie. W celu wytłumaczenia tej zasady posłużmy się znanym obrazem Banksego "Dziewczynka z balonikiem". Najczęściej repliki plakatowe owego dzieła są przedstawiane w czarnej, minimalistycznej ramie, a co dałoby nam zastosowanie czerwonej ramki?

Jak widzisz oprawa plakatu w czerwoną ramkę podkreśliła jeszcze bardziej najważniejszy element plakatu (czerwony balonik). Co więcej, plakat w czerwonej ramie, wygląda na nieco mniej dramaturgiczny. Podejmując więc decyzję, w co oprawić plakat, weź pod uwagę elementy szczególne dzieła oraz zdefiniuj efekt, który dany plakat ma wywierać na swoich odbiorcach.

Chyba już wszystko mamy omówione! Czas przejść do praktyki! Poniżej znajdziesz przykłady ram, które pokażą Ci, że rama do plakatu ma niejedno oblicze.

Prosta czarna rama Alu 269-021 do oprawy plakatu

Prosta, aluminiowa rama Alu 269-021 w kolorze czarnym o matowym wykończeniu. Jest to typowa aluminiowa rama, którą często znajdziemy w kompozycji z nowoczesnymi plakatami z cytatami. Doskonale sprawdzi się do oprawy plakatów czarno-białych, lecz z pewnością nie jest to jej jedyne właściwe zastosowanie!

Czerwona rama Alu 269-210 podkreśli żywe elementy na Twoim plakacie!

Kolejna nasza aluminiowa propozycja, tym razem w żywym czerwonym kolorze. Rama Alu 269-210 jest bardzo minimalistycznym modelem, który doskonale nada się do oprawy plakatów z czerwonymi akcentami, takimi jak np. wyżej wspomniana replika "Dziewczynki z czerwonym balonikiem". Kolorowe ramki mogą podkreślić nie tylko ważne elementy grafiki, lecz także nawiązywać do wyraźnych akcentów dekoracyjnych znajdujących się w Twojej aranżacji wnętrzarskiej.

Odrobina optymizmu ramki Dalia AG rozświetli doskonale czarno-białe grafiki

Ostatnią propozycją jest drewniana ramka Dalia AG w słonecznym kolorze. To doskonała propozycja do oprawy plakatów, która wniesie do Twojego wnętrza nutę optymizmu. Mała szerokość listwy z pewnością nie przytłoczy Twojego plakatu, lecz delikatnie podkreśli jego żywe elementy lub idealnie nawiąże do innych dekoracji znajdujących się we wnętrzu.

Wybór ramy do plakatu z pewnością nie należy do prostych decyzji. W naszym artykule staraliśmy się jak najbardziej kompleksowo odpowiedzieć Ci na pytanie: jak oprawić plakat. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w podjęciu tej ciężkiej decyzji i wymarzony plakat już niedługo zawiśnie we wnętrzu Twojego domu!

Zobacz inne wpisy