Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Jak oprawić puzzle w ramkę?

20.06.2020

Ostatnie zmiany na świecie zmusiły nas do przekształcenia naszych codziennych aktywności. Nie możemy już spędzać tyle czasu poza domem, więc szukamy alternatywnych zajęć, które będą miały pozytywny wpływ na nasz samorozwój. Coraz więcej Polaków przekonuje się do ... układania puzzli! Sprzedaż puzzli od czasów kwarantanny bardzo gwałtownie wzrosła na całym świecie! Firmy zajmujące się puzzlami podniosły swą sprzedaż o prawie 30%. Jest to zdecydowany powód do uciechy nie tylko dla osób odnoszących korzysci finansowe, lecz także dla nas. Układanie puzzli niesie za sobą szereg korzyści: pobudza pracę prawej i lewej strony mózgu, poprawia pamięć krótkotrwałą, rozwijają naszą inteligencję wizualno-przestrzenną, a także doskonale redukują stres w naszym organzźmie. Każdy, kto choć raz przeznaczył kilka godzin na ułożenie układanki, zna uczucie dumy towarzyszącą jej ukończeniu. Czasem ułożony obrazek z puzzli jest tak piękny, że myśl związana z koniecznością jego złożenia, jest ciężka do "przełknięcia". Jednak mamy na to rozwiązanie – oprawienie puzzli! Ale...

Jak oprawić puzzle? 

Poradnik krok po kroku – oprawianie puzzli

Oczywiście najprostszym sposobem, który pozwoli nam na oprawienie układanki, jest użycie specjalnego kleju do puzzli, który po wyschnięciu jest całkowicie niewidoczny. Na internecie dostępnych jest wiele wskazówek, które mogą okazać się pomocne, jednak większość z instruktaży pomija kroki, które są konieczne do bezpiecznego oprawienia puzzli. Pominięcie niektórych kroków może bowiem przyczynić się po latach do powolnego niszczenia się puzzli na skutek wilgoci lub zniszczyć Twoją układanką już na etapie jej oprawiania. 

Poniżej znajdziesz całkowicie bezpieczny sposób na oprawę puzzli! 
  1. Złóż puzzle na twardym papierze technicznym, którego wymiary będą dokładnie dopasowane do Twojej układanki. Ważny jest wybór papieru, który nie będzie się wyginał pod ciężarem puzzli, dlatego wybierz gruby papier techniczny.
  2. Między puzzle a twardy papier techniczny wsuń delikatnie papier do pieczenia. Papier doskonale zabezpieczy Twoje puzzle przed wilgocią oraz ułatwi nam późniejsze podklejenie materiału podkładkowego.
  3. Puzzle mogą ulec lekkiemu zniekształceniu na skutek poprzedniego kroku, dlatego teraz użyj kolejnego akcesorium ze swojej kuchni. "Rozwałkuj" puzzle wałkiem, który pozwoli Ci na idealne dociśnięcie puzzli do powierzchni papieru i usunięcie wszelkich nierówności.
  4. Czas na użycie kleju do puzzli! Delikatnie za pomocą pędzelka rozprowadź klej do puzzli na jej powierzchni i odczekaj czas sugerowany na opakowaniu producenta.
  5. Po upłynięciu czasu wskazanego na opakowaniu kleju delikatnie odwróć puzzle "obrazkiem do dołu". 
  6. Zdejmij twardy papier techniczny z powierzchni puzzli.
  7. Teraz przykleimy naszą układankę do jej właściwej podkładki. Możesz do tego użyć papieru technicznego, który wykorzystałaś wcześniej lub dykty zakupionej ramki. Pokryj wybraną powierzchnię klejem, a następnie bardzo precyzyjnie przyłóż ją do papieru do pieczenia znajdującego się na tyle Twoich puzzli. Pozostaw do wyschnięcia.
  8. Włóż swoje puzzle w wybraną ramkę!

 

Jak oprawić puzzle bez użycia kleju?

Zastanawiasz się, czy da się oprawić puzzle bez użycia kleju? Oczywiście, że tak! Jest to jednak bardziej kosztowna metoda. By oprawić puzzle bez użycia kleju, musisz zakupić specjalną ramę do puzzli. Taka rama jest rozkładana. Co to znaczy? Możesz zmontować ramkę bezpośrednio na Twojej układance. W tym przypadku wystarczy położyć szybę plexi na puzzlach, a następnie przymocować ją do układanki za pomocą bocznych profili.

Takie rozwiązanie wydaje się być idealne, lecz ma kilka istotnych wad. Po pierwsze, nasza układanka nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed wilgocią, co może doprowadzić do jej powolnego zniszczenia. Po drugie, taka ramka uniemożliwia nam ułożenie puzzli na passe-partout, które oddziela układankę od szyby ramki. Bezpośrednie przyleganie szyby do puzzli może spowodować ich przyklejenie się do szkła. W takiej sytuacji nasze puzzle przy wyciąganiu ulegną niestety całkowitemu zniszczeniu.

Choć oprawianie puzzli bez użycia kleju wydaje się być prostszym rozwiązaniem, ma ono znaczne wady, które mogą wpłynąć negatywnie na stan techniczny naszych puzzli. Jeśli zależy Ci, by Twoja układanka przez długie lata zdobiła Twoje wnętrze, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie bardziej skomplikowany, lecz również bardziej bezpieczny montaż puzzli na klej.

Zastanawiasz się, jak może wyglądać rama do oprawy puzzli? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka modeli, które doskonale sprawdzą się w tym zadaniu!

Nowoczesna ramka Alu 11-018 do oprawy Twoich puzzli

Rama aluminiowa Alu 11-018, która zachwyca swoim kolorem orzechowego brązu. Cała powierzchnia ramy jest wykonana w połysku. Cienki profil tej ramy jest jej ogromnym atutem. Tak wykonana oprawa pasuje doskonale do wnętrza nowoczesnego. 

Pomarańczowa rama Nicola AA idealna do włożenia puzzli

Plastikowa, nowoczesna rama Nicola AA w kolorze pomarańczowym, która cechuje się całkiem prostym profilem. Wykończenie powierzchni ramy jest w połysku, co nadaje jej większej elegancji. Taka rama do oprawy puzzli  sprawdzi się doskonale w oprawie kolorowych układanek.

Układanie puzzli to wspaniała zabawa, która wcale nie musi kończyć się smutnym składaniem kawałków z powrotem do pudełka. Teraz już wiesz, jak bezpiecznie oprawić puzzle! Pochwal się więc swoimi układankami przed najbliższymi i stwórz swoją unikatową ozdobę ścienną!

Zobacz inne wpisy