Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Ramki czy antyramy? Co wybrać?

17.10.2020

Wybranie dekoracji mieszkaniowych na pozór wydaje się dość proste, jednak każdy, kto choć raz robił generalny remont mieszkania lub domu z pewnością wie, że diabeł tkwi w szczegółach, a niewłaściwie dobrane dodatki potrafią zepsuć nawet najbardziej designerskie wnętrze. W strachu przed zrujnowaniem jak dotąd perfekcyjnego wnętrza przeglądamy więc godzinami artykuły wnętrzarskie z nadzieją na nagły przypływ fali inspiracji. W końcu po wielu godzinach temperamentnych poszukiwań udaje nam się skompletować najbardziej podstawowe dodatki wnętrzarskie. Siadamy więc zadowolone na nowej ulubionej sofie, otulając się puszystym kocykiem, którego cenę musiałyśmy szybko schować przed mężem i z pełnym spokojem oddajemy się przyjemności picia ulubionej kawy. Gdy nagle spoglądamy na nasze ściany i ogarnia nas niepokój, gdyż zapomniałyśmy o dekoracji tych nieszczęsnych murów. W tym miejscu niestety historia zaczyna się od nowa, gdyż musimy podjąć kolejną trudną decyzję.

Czym udekorować ściany i w jakiej ramie byłoby najrozsądniej powiesić ulubione zdjęcia?

Spór pomiędzy zwolennikami ramek a fanami antyramek trwa od lat. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić wady oraz zalety obu produktów, tak by każda Pani Domu mogła po przeczytaniu poniższej treści ze spokojem podjąć decyzje o wyborze odpowiedniej dekoracji ściennej.

Wady i zalety ramek ściennych

Zacznijmy więc od omówienia zalet oraz wad klasycznych ramek ściennych. Mnogość kolorów, faktur oraz wzorów ramek sprawia, że odpowiednio dobrana oprawa jest idealnym dodatkiem wnętrzarskim. Ramy powieszone na ścianie nadają charakteru wnętrzu oraz dają unikalną możliwość personalizacji przestrzeni ulubionymi fotografiami czy też dziełami sztuki. Rezygnacja z ramek na ścianie ochłodzi wnętrze, zmniejszy jego przytulność, a także wpłynie na poczucie szpitalnianej sterylności pomieszczenia.

Jej dodatkowym atutem jest możliwość podkreślenia kolorystyki dzieła poprzez odpowiedni dobór barwy ramy lub passe-partout. Właściwie dopasowana rama może wpłynąć również na wydobycie odpowiedniej głębi kolorów, podkreślenie kontrastów czy też zwrócenie uwagę na punkt kluczowy sztuki, czy też fotografii.

Niekwestionowaną przewagę nad antyramą ma również w kwestii odpowiedniej ochrony fotografii. Ramki, szczególnie modele, które wyposażone są w passe-partout, umożliwiają lepszą cyrkulację powietrza między fotografią czy obrazem a oszkleniem ramy. Cenne zdjęcia, grafiki czy dzieła sztuki, które umieszczone są bezpośrednio pod oszkleniem, są zdecydowanie bardziej podatne na wilgoć, która może powodować powstawanie pleśni.

Wady i zalety antyram

Antyrama, choć nie ma satysfakcjonujących funkcji ochrony zdjęć przed czynnikami zewnętrznymi, wciąż przyciąga spore grono entuzjastów– głównie ze względu na swój uniwersalny, nierzucający się w oczy design. Antyramy najczęściej wykorzystywane są do oprawy dyplomów, plakatów, lecz nierzadko używane są również do oprawy zdjęć. Ich wygląd jest kwestią sporną. Zwolennicy zwracają uwagę na minimalizm, który pozwala się skupić na istocie zdjęcia i nie rozprasza wzroku obserwatora, natomiast przeciwnicy podkreślają ich nijakość i brak wyrazu. Przekornie można by się jednak upatrzyć ogromnej zalety w ich nijakości – w przypadku antyram nie trzeba się przejmować doborem przyszłych dekoracji ściennych, gdyż wszystkie antyramy wyglądają tak samo. W przypadku klasycznych ramek kolejne wybory mogą być nieco utrudnione, gdyż powinny być kolorystycznie i stylistycznie spójne z uprzednimi modelami. Wpływa to również na utrudnioną zmianę aranżacji wnętrza w przyszłości, gdyż jeżeli ściany pomieszczenia ozdobione są barokowymi ramami, a zamierzamy unowocześnić wnętrze w stylu skandynawskim, to konieczna może się okazać wymiana ramek. Wybierając antyramy, nigdy nie napotkamy takiego problemu.

Patrząc na obie dekoracje ze strony praktycznej, należy również zauważyć, że antyrama jest znacznie prostsza w utrzymaniu czystości niż klasyczna rama. Brak kantów uniemożliwia nadmierne osiadanie kurzu, co jest sporym ułatwieniem, szczególnie jeśli przyrównalibyśmy ją do ozdobnych ram w stylu gotyckim.

Ostatnim, jednak jakże istotnym argumentem dla większości konsumentów jest fakt, że antyramy są zwyczajnie prostsze od klasycznych ramek. Wybór antyram do stworzenia domowej galerii sztuki jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, ale czy równie efektownym i reprezentatywnym jak małe atelier stylowych ramek?

Rama czy antyrama – co wybrać?

Jak zostało to przedstawione w powyższym artykule zarówno ramki jak i antyramy mają swoje atuty i mankamenty. Wybór pomiędzy tymi dwoma dekoracjami ściennymi jest kwestią bardzo indywidualną. Powszechnie przyjęta idea sugeruje, by antyramy były stosowane w pomieszczeniach, które powinny mieć profesjonalny, sterylny wizerunek, tj. gabinety stomatologiczne czy też gabinety kosmetyczne, natomiast w miejscach, które powinny kojarzyć się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska wybór zdecydowanie częściej pada na klasyczne ramki.

W sklepie internetowym ramka.pl dostępnych są setki różnych modeli ramek, które różnią się kolorystyką, fakturą oraz wykończeniem. Znajdziesz tam ramy o wszystkich rozmiarach i wszelkich stylach, począwszy od klasycznych, poprzez rustykalne, skończywszy na nowoczesnych skandynawskich wnętrzach. Dzięki możliwości personalizacji ram każdy nawet najbardziej wymagający klient znajdzie tam ramkę, która nie będzie go zmuszała do żadnych kompromisów, gdyż w 100% spełni wszystkie jego wymagania.

Zobacz inne wpisy