Wysyłka w 24 godziny

Darmowa dostawa od 200 PLN

Standardowe rozmiary ramek na zdjęcia

09.05.2020

Czy wiesz, że obecnie na rynku dostępnych jest prawie 30 różnych rozmiarów ramek? Liczba ta została w ostatnich 10 latach mocno poszerzona ze względu na coraz większe możliwości techniczne, a co za tym idzie, również coraz wyższe wymagania klientów. Tak duży wybór może nas wprowadzić w spore zakłopotanie: jaki rozmiar ramki wybrać do zdjęcia? W poniższym artykule znajdziesz spis najpopularniejszych formatów ramek wraz z ich potocznymi nazwami oraz krótkim opisem, który pomoże Ci zdecydować...

W jakim rozmiarze wydrukować zdjęcie i jakie wymiary powinna mieć ramka do Twojego zdjęcia?

Ramki do oprawy zdjęć i obrazów (wymiary oraz formaty)
Oznaczenie

Wymiary (szerokość x wysokość)

Zastosowanie
B8 6x9 cm Jeden z najmniejszych popularnie dostępnych formatów, który wykorzystywany jest głównie w branży reklamowej do wydruku kieszonkowych ulotek, kalendarzy czy też wizytówek.
B7 9x13 cm Popularny format wydruku zdjęć najmniejszego formatu tzw. małych odbitek. Najczęściej używany format do wydruku zdjęć słabszej jakości (np. robionych telefonem), gdyż mały rozmiar zdjęcia uniemożliwia wydruk wysokiej jakości. Ramki B7 są najczęściej wybierane do tworzenia małych ściennych kolarzy. Nniska cena, zarówno małej ramki, jak i zdjęcia, pozwala na stworzenie naściennej galerii zdjęć w niskiej cenie.
A6 (pocztówka) 10x15 cm Zdjęcia o formacie A6 są najpopularniejszym rodzajem tzw. odbitek. To właśnie taki format najczęściej spotykamy w naszych albumach czy w ramkach zdobiących nasze biurka, czy komody. Wybór ramki na zdjęcia A6 jest doskonałą alternatywą prezentową, gdyż idealna proporcja boków 2:3 sprawia, że format ten pasuje do niemal każdej fotografii.
 B6 13x18 cm  Ramka na zdjęcia o wymiarach 13x18 cm doskonale ozdobi Twoją fotografię w formacie B6. Jest ona doskonałą alternatywą dla osób, które oczekują wyższej jakości fotografii i nie satysfakcjonuje ich zwykła odbitka. Format B6 pozwala na zdecydowanie lepszą jakość wydruku, dzięki której jesteśmy w stanie dostrzec na fotografii więcej szczegółów. Jest to bardzo popularny wybór, dlatego bez problemu wydrukujesz takie zdjęcie u każdego fotografa.  
15x15 cm  Kwadratowe zdjęcia zyskują coraz większą popularność, dlatego na rynku pojawiły się również ramy do zdjęć o proporcjach 1:1. Ten dość nietypowy format ramy wybierany jest najczęściej do oprawy zdjęć z Instagrama tzw. Instafotek lub zdjęć polaroidowych. 
 A5  15x21 cm Format A5 jest drugim najchętniej wybieranym przez klientów formatem zdjęć. Jest to nieco większa odbitka, którą wykorzystujemy do wyróżnienia zdjęć o wyjątkowym znaczeniu. Większy rozmiar zdjęcia pozwala również na lepszą jakość wydruku. Ramki na zdjęcia A5 najczęściej znajdują swoje zastosowanie w ozdobie regałów czy biurek, lecz, ze względu na swój nieco większy format, równie dobrze odnajdą się na pustej ścianie.
 B5 18x24 cm  Grupa formatów B najczęściej wykorzystywana jest do wydruku różnych ulotek i plakatów, gdyż ich wymiary złożone są z podstawowych wymiarów formatów A + marginesów technicznych.  W formacie B5 często są również drukowane różne rodzaje czasopism, dlatego ramka do zdjęć B5, będzie doskonałą oprawą ulubionego komiksu. Co więcej, ramki B5 są bardzo często wykorzystywane do zabezpieczenia plakatów spektakli czy koncertów, które są wywieszane w miejscach publiczych.
20x20 cm Format idealny do wydruku wyjątkowych zdjęć polaroidowych czy też ulubionych zdjęć z Instagrama. Kwadratowe formy są coraz częściej doceniane przez minimalistów, dlatego ramka na zdjęcia 20x20 cm nierzadko wykorzystywana jest w celu wyeksponowania zdjęć portretowych na ścianach naszych domów.
A4  21x30 cm Format A4 nie jest popularny w wydruku zdjęć, lecz jest najczęściej wybieranym formatem do wydruku różnych dyplomów, czy certyfikatów. Ramka o takich wymiarach bardzo często jest wykorzystywana również do oprawy ulubionych laurek naszych pociech lub w celu wyeksponowania naszych osiągnięć w gabinecie kosmetycznym czy lekarskim. 
 – 25x25 cm  Ten kwadratowy format jest coraz częściej wykorzystywany przez artystów sztuki nowoczesnej. Ramy do obrazów 25x25 cm cieszą się również popularnością wśród amatorów fotografii, którzy oprawiają w nie swoje ulubione polaroidowe zdjęcia lub Instafotki.
 – 24x30 cm  Dość oryginalny format, który jest wykorzystywany najczęściej w celu odpowiedniego wyeksponowania zdjęć zawierających dużo szczegółów. Format ten jest trochę większy od formatu A4.  
 – 30x30 cm Najpopularniejszy rodzaj ram kwadratowych. Wykorzystywane głównie do oprawy zdjęć polaroidowych, instagramowych czy też nowoczesnych obrazów. 
–  30x40 cm Najczęściej wykorzystywany format do wydruku profesjonalnych zdjęć fotograficznych. Przez fotografów jest to najbardziej polecany format do zdjęć portretowych. W ramce przeznaczonej do dzieł o wymiarach 30x40 cm bardzo często przedstawia się również prace artystyczne. 
A3  30x45 cm  Format, który bardzo często w profesjonalnych środowiskach nazywany jest "małą panoramą" ze względu na wydłużony bok. Takie wymiary najczęściej stosuje się w oprawie zdjęć ślubnych, partnerskich czy też rodzinnych. Duży wymiar zdjęcia pozwala na zachowanie najwyższej jakości wydruku i zachowaniu wyjątkowej szczegółowości zdjęcia. Ramy do zdjęć A3 najczęściej spotykamy "solo" lub stanowią one centralny punkt galerii ściennej. 
40x40 cm Kolejny model wydruku kwadratowego o pokaźnych rozmiarach. Tak jak w poprzednich przypadkach, najczęściej ramy do oprawy dzieł 40x40 cm wykorzystywane są w dekoracji zdjęć polaroidowych, instagramowych czy dzieł sztuki nowoczesnej. 
 – 40x50 cm Popularny format do wydruku zdjęć, czy też plakatów. 
 A2 40x60 cm  Rama do oprawy odbitek XXL. W tak pokaźnym formacie najczęściej drukujemy najbardziej wyjątkowe dla nas fotografie, które chcemy wyeksponować w sposób szczególny. Rama do takich zdjęć ma jednak znaczenie szersze zastosowanie, gdyż wykorzystywana jest także do oprawy plakatów reklamowych czy obrazów. 
 –  50x50 cm Ponad pół metrowa rama do ozdoby Twoich wyjątkowych zdjęć kwadratowych. Najczęściej w kwadratowe ramy oprawiamy instagramowe zdjęcia, polaroidowe zdjęcia lub obrazy sztuki nowoczesnej.
 –  50x60 cm Nieco większa alternatywa formatu A2, która coraz częściej jest wykorzystywana do odbitek XXL. 
 –  50x70 cm Format zwany również formatem plakatowym. Rama do takiego formatu idealnie nada się do oprawy plakatu czy obrazu. Nieco rzadziej taka rama wykorzystywana jest do oprawy naszych zdjęć.
 A1  60x80 cm  Drugi rozmiar standaryzowany w stosunku do wielkości. Doskonale nadaje się do oprawy obrazów lub powiększonych fotografii.
–   60x90 cm Rama do dzieł o wymiarach 60x90 cm doskonale nada się do oprawy zdjęć o proporcjach 2:3 (większość standardowych fotografii). Nierzadko wykorzystywana jest również do ozdoby plakatów czy obrazów.
 –  70x100 cm To najchętniej wybierane ramy do oprawy obrazów, plakatów czy też map. Duży format umożliwi odpowiednie wyeksponowanie dzieła, a w przypadku fotografii czy obrazu zadba o doskonałą widoczność najdrobniejszych szczegółów.
 A0  80x120 cm Największy rodzaj formatu z grupy A. Wykorzystywany jest głównie do rysunków technicznych, map czy projektów graficznych. Nierzadko wykorzystywany jest również do produkcji plakatów dużego formatu.
 – 100x150 cm Największy format ramy, który jest popularnie dostępny w sprzedaży. Najczęściej wykorzystywany jest do oprawy dzieł sztuki.

 

Wybór odpowiedniego rozmiaru zdjęcia, a następnie odpowiedniej ramy nie jest łatwy w obliczu tak dużego wyboru. Mamy jednak nadzieję, że powyższe informacje pomogły Ci w wyborze najlepszego modelu!

Zobacz inne wpisy